Śmierć pełnomocnika
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks postępowania cywilnego normuje skutki śmierci pełnomocnika w art. 175. Zgodnie z nim sąd powinien zawiadomić stronę o śmierci pełnomocnika i wezwać ją do osobistego stawiennictwa.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z poglądami doktryny śmierć pełnomocnika nie stanowi przyczyny zawieszenia postępowania ( wyjątek stanowi tu art.1751 w przypadku przymusu adwokacko-radcowskiego) lecz prowadzi do wstrzymania rozpoznania sprawy, która może toczyć się dalej dopiero po doręczeniu stronie niestawającej na rozprawę lub posiedzenie wezwania. Doręczenie musi nastąpić w miejscu rzeczywistego zamieszkania strony.
Ponieważ strona powinna mieć czas na ustanowienie nowego pełnomocnika, śmierć pełnomocnika jest uważana za ważną przyczynę, która może stanowić podstawę odroczenia posiedzenia sądowego. Prowadzenie postępowania w tym wypadku mogłoby bowiem skutkować nieważnością postępowania ze względu na pozbawienie możności obrony praw. Zatem dopóki nie ustanowi Pan nowego pełnomocnika sprawa nie powinna się toczyć, a posiedzenie czy rozprawa mogą zostać odroczone
Natomiast w przypadku śmierci adwokata lub radcy prawnego, skreślenia z listy adwokatów lub radców prawnych, utraty możliwości wykonywania zawodu albo utraty zdolności procesowej, gdy zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych jest obowiązkowe, sąd obligatoryjnie zawiesza postępowanie z urzędu, wyznaczając odpowiedni termin do wskazania innego adwokata lub radcy prawnego.
Podstawa prawna: art. 156,175, 1751, 214, 379 kpc.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat