Po co się przeprowadza postępowanie pojednawcze
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie pojednawcze ma nie tylko przyśpieszyć rozwiązanie sporu, ma również zminimalizować koszty oraz nie dopuścić o zaognienia konfliktu między powodem a pozwanym.
REKLAMA
Kiedy się przeprowadza?
Postępowanie może być wszczęte przed wdaniem się w spór. Nigdy nie następuje to z urzędu. Zasze konieczne jest działanie wierzyciela lub dłużnika. W tym celu kieruje się do sądu rejonowego właściwego ze względu zamieszkania przeciwnika zawezwanie do próby ugodowej. W takim wezwaniu należy zwięźle przedstawić sprawę.
Pismo takie nie musi posiadać cech pozwu. Jednak musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane dla pism procesowych.
Ważne!!! Postępowanie pojednawcze przeprowadza się tylko w sprawach, w których można zawrzeć ugodę.
Tryb rozpatrywania
Sprawę rozpatruje zawsze sąd rejonowy. Nie ma to zastosowania właściwość rzeczowa sądu określona w przepisach kodeksu cywilnego. Nie bada się wartości przedmiotu sporu.
Postępowanie pojednawcze przeprowadza jeden sędzia zawodowy. Posiedzenie jest jawne, chociaż nie jest to rozprawa.
Z takiego posiedzenia spisywany jest protokół. Jeżeli strony zawarły ugodę umieszcza się ją w protokole. Wtedy taką ugodę podpisują obydwie strony.
Niestawiennictwo
Nie ma obowiązku stawiania się na posiedzeniu ugodowym. Zależy to tylko i wyłącznie od woli zainteresowanych. Niestawiennictwo rodzi jednak ujemne następstwa po stronie osoby, która się nie stawiła.
Jeżeli nie stawił się na posiedzenie wzywający, wtedy sąd na żądanie przeciwnika nałoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową (np. wynagrodzenie prawnika, koszty przejazdu)
Natomiast gdy nie stawi się bez usprawiedliwienia przeciwnik wtedy sąd na żądanie wzywającego uwzględni koszty postępowania ugodowego w orzeczeniu kończącym sprawę. Istotne w tym wypadku jest to, aby wzywający po nieudanej próbie ugodowej wniósł pozew do sądu. Dopiero w normalnym postępowaniu będzie mógł dochodzić zwrotu kosztów.
Podsumowanie
Zawezwanie do próby ugodowej jest czynnością dokonywaną przed sądem przedsięwziętą w bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia. Oznacza to, że wniesienie go do sądu wstrzymuje bieg przedawnienia. Opłata od wniosku o przeprowadzenie postępowania pojednawczego wynosi 40 zł. (nie zależnie od wartości przedmiotu sporu). Jest to zatem stosunkowo tania a bardzo przydatna instytucja.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat