Kiedy można przekazać sprawę do sądu wyższej instancji
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce większość spraw w pierwszej instancji trafia do sądu rejonowego. Sąd rejonowy jest sądem najniższego rzędu, orzekają w nim, teoretycznie najmniej doświadczeni sędziowie. Jednak jest to sąd najbliżej położony dla stron. Dla osób mieszkających w wielkich miastach nie jest to problem ale dla tych mieszkających w mniejszych miejscowościach może być problem.
REKLAMA
Jakie sprawy
Sąd rejonowy może przekazać sądowi okręgowemu tylko te sprawy, które budzą poważne wątpliwości prawne. Oznacza to, że przedmiotem przekazania mogą być tylko sprawy o skomplikowanym stanie faktycznym lub prawnym.
Trzeba również pamiętać, że przedmiotem przekazania mogą być tylko sporawy należące do właściwości sądu sądu rejonowego w pierwszej instancji.
Kto komu
Sprawę może przekazać tylko sąd rejonowy sądowi wyższej instancji, a więc sądowi okręgowemu. Sąd okręgowy nie może przekazywać spraw należących do jego właściwości sądowi rejonowemu.
Tryb
Sąd rejonowy przekazuje sądowi okręgowemu do rozpoznania sprawę w trybie postanowienia. Postanowienie takie musi być uzasadnione. Natomiast żadna ze stron nie ma prawa go zaskarżyć. Jest to bowiem tzw. postanowienie nie zaskarżalne.
Sąd okręgowy
Sąd okręgowy może przed pierwszą rozprawą odmówić przyjęcia sprawy do rozpoznania i zwrócić sprawę sądowi rejonowemu, jeżeli uzna, że poważne wątpliwości nie zachodzą. Postanowienie zapada na posiedzeniu niejawnym w składzie trzech sędziów i wymaga uzasadnienia. Ponowne przekazanie tej samej sprawy przez sąd rejonowy nie jest dopuszczalne.
Zgodnie z przyjętymi w polskim prawie zasadami takie postanowienie również nie może być przedmiotem zażalenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat