Co warto wiedzieć o sprawach z zakresu prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
Właściwość sądu
W sprawach pracowniczych mamy do czynienia z przemienną właściwością sądu. Oznacza to, że strona wszczynająca spór może sobie wybrać sąd do którego wniesie pozew. Powód może wybrać jeden z następujących sądów:
REKLAMA
- sąd właściwy ze względu na zamieszkanie pozwanego,
- sąd, w którego okręgu praca miała być wykonana
- sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Właściwymi rzeczowo w pierwszej instancji są sądy rejonowe.
Wpis
REKLAMA
Sprawy z zakresu prawa pracy wszczynane przez pracownika przez długi czas były zwolnione z opłaty sadowej. Obecnie, co do zasady nadal nie pobiera się opłat od pozwu jednak, gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 50.000 zł powód musi zapłacić opłatę stosunkową. Opłatę podstawową w wysokości 30 zł pobiera się od apelacji, zażalenia i skargi kasacyjnej.
Wszczęcie postępowania
Sprawy z zakresu prawa pracy mogą być wszczynane nie tylko przez pracownika ale również przez organizację społeczna i inspektora pracy. Podmioty te mogą wszczynać postępowania tylko na rzecz pracownika.
Szybkość postępowania
W wypadku gdy pracownik wniósł powództwo sąd wyznacza pierwszą rozprawę w przeciągu 2 tygodni od złożenia pozwu.
Pełnomocnik
Pełnomocnikiem w sprawach pracowniczych może być nie tylko adwokat lub radca prawny ale również przedstawiciel związku zawodowego, inny pracownik tego samego pracodawcy albo inspektor pracy.
Inne ułatwienia
Pracownik działający bez adwokata czy radcy prawnego może we właściwym sadzie zgłosić ustnie do protokołu treść pozwu, środka odwoławczego i innego pisma.
Sąd nakłania pracownika i pracodawcę do zawarcia ugody oraz zmierza do zakończenia sprawy na pierwszym posiedzeniu.
Sąd z urzędu nadaje niektórym wyrokom pracowniczym rygor natychmiastowej wykonalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat