Udział organizacji społecznej w postępowaniu jest raczej rzadkością.
Rodzaje organizacji
Kodeks postępowania cywilnego nie podaje jaka formę organizacyjną muszą mieć organizacje, które występują w postępowaniu cywilnym. Może być więc to stowarzyszenie, fundacja, spółka prawa handlowego. Ważne jest jednak, że tego typu organizacja nie prowadziła działalności gospodarczej.
Organizacjami społecznymi występującymi w procesie cywilnym nie mogą być spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa).
Dwoisty charakter
Organizacja społeczna może występować w postępowaniu cywilnym w dwoistym charakterze. Po pierwsze organizacja społeczna może wytoczyć powództwo na rzecz obywatela. Organizacja społeczna może również wstąpić do postępowania w każdym jego stadium.
Rodzaje spraw
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego organizacja społeczna może występować w następujących rodzajach spraw:
- O roszczenia alimentacyjne,
- O ochronę konsumentów,
- O ochronę środowiska,
- O ochronę praw własności przemysłowej,
- O roszczenia z tytułu naruszenia równości lub dyskryminacji.
Przy czym należy dodać, że w sprawach o alimenty i ochronę praw konsumenta organizacja społeczna może przystąpić do procesu na każdym jego etapie i co najważniejsze nie musi mieć na to zgody powoda.
W pozostałych rodzajach spraw organizacja społeczna musi mieć zgodę powoda na przystąpienie do procesu. Ważne też aby do statutowe zadania organizacji społecznej pokrywało się z przedmiotem procesu.
Organizacja społeczna a prokurator
Do organizacji społecznej wnoszącej powództwo na rzecz obywateli, jak również do uczestnictwa takiej organizacji w postępowaniu, stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.
Uchwały
Organizacje społeczne mogą również podejmować uchwały w których przedstawiają swoje stanowisko sądowi. Ważne jest jednak to, że organizacje te nie mogą występować w postępowaniu. Uchwały i oświadczenia organizacji muszą być podjęte przez odpowiednio umocowane organy organizacji.