Bardzo dobrym sposobem na rozwiązanie Pana problemu jest wniesienie powództwa wzajemnego.
Kwestie dotyczące powództwa wzajemnego reguluje art. 204 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem powództwo wzajemne jest dopuszczalne, jeżeli roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia.
Pozew wzajemny można wytoczyć bądź w odpowiedzi na pozew, bądź oddzielnie, nie później jednak niż na pierwszej rozprawie, albo w sprzeciwie do wyroku zaocznego.
Co wynika z przepisu
Roszczenie wzajemne jest dopuszczalne tylko gdy roszczenie ma związek z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia. Definicję potrącenia znajdujemy w kodeksie cywilnym.
Stanowi on, że gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innymi organami państwowymi.
Pana sytuacja wydaje się spełniać wymogi jakie ustawa przewiduje dla potrącenia. Dlatego też może Pan skorzystać z instytucji jaką jest pozew wzajemny
Kiedy zgłaszać
Powództwo wzajemne można wnieść w odpowiedzi na pozew albo w oddzielny piśmie. Odpowiedź na pozew co do zasady stanowi pismo fakultatywne. Strona nie ma obowiązku go wnosić. Inaczej jest na przykład w postępowaniu gospodarczym. Tam pozwany przedsiębiorca musi odpowiedzieć na pozew.
Odpowiedz na pozew wnosi się do sądu do którego wpłynął pozew. Wnosi się go w terminie 14 dni od dnia otrzymania pozwu.
Powództwo wzajemne można wnieść również w oddzielnym piśmie procesowym. Pismo to musi spełniać wszystkie wymagania określone w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Musi więc w szczególności zawierać oznaczenie sądu do którego jest kierowane, oznaczenie stron procesu, wartość przedmiotu sporu, żądanie oraz uzasadnienie.
Powództwo takie można również zawrzeć w sprzeciwie od wyroku zaocznego. Sprzeciw jest zwykłym środkiem zaskarżenia wyroku zaocznego.
Powództwo wzajemne należy wnieść nie później niż na pierwszej rozprawie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy powództwo wnosi się w niezależnym piśmie procesowym.
Sąd
Powództwo wzajemne wnosi się do sądu w którym toczy się powództwo główne. W wyjątkowych sytuacjach gdy dla powództwa wzajemnego właściwy jest sąd okręgowy a powództwo główne toczy się przed sądem rejonowym, sprawa rozpatrywana jest przez sąd okręgowy.