Wiadomości o terminie, a zwłaszcza o początku biegu terminu, są bardzo istotne dla uczestników postępowania cywilnego. Jednymi z najistotniejszych terminów są terminy przedawnienia. Po ich upływie nie można bowiem skutecznie domagać się spełnienia świadczenia.
Terminy ustawowe i sądowe
Terminy występujące w prawie cywilnym można podzielić na ustawowe i sądowe. Terminy ustawowe te które wynikają z przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego a także z innych ustaw szczegółowych.
Natomiast terminy sądowe to te które ustala w trakcie postępowania sąd lub przewodniczący.
Terminy ustawowe zaczynają (kończą) biec od momentu wskazanego w ustawie. Przykładem takiego terminu może być bieg przedawnienia, bieg terminu do wniesienia apelacji.
Terminy sądowe na z kolei rozpoczynają bieg od ogłoszenia albo doręczenia.
Terminów ustawowych nie można w żaden sposób zmieniać. Natomiast te ustalone w trakcie procesu przewodniczący może przedłużyć lub skrócić na wniosek strony złożony przed upływem terminu.
Terminy zawite i prekluzyjne
Terminy zawite i prekluzyjne różnią się od siebie przede wszystkim tym, że jedne można przywracać a drugie nie. Terminy prekluzyjne należy zaliczyć do tej drugiej kategorii. Po ich przekroczeniu nie można bowiem wnieść wniosku o przywrócenie terminu.