REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnik to osoba zastępująca nas przy jakiejś czynności. Pełnomocnik może zastępować nas przy zawieraniu umowy, w sprawach urzędowych a także przed sądem. Ustanowienie pełnomocnika jest bardzo przydatne gdy sami nie mamy czasu na dokonanie czynności prawnej lub gdy nie mamy ku temu stosownej wiedzy.

Problem pełnomocnictwa porusza wiele aktów prawnych. Stosowne przepisy można znaleźć w kodeksie cywilnym, kodeksie postępowania cywilnego, kodeksie postępowania karnego a nawet w przepisach dotyczących postępowania administracyjnego i podatkowego. Wszystkie z tych przepisów zawierają pewne odrębności.

REKLAMA

Kodeks cywilny

Podstawowym źródłem wiedzy o pełnomocnictwie jest kodeks cywilny. Wszystkie inne akty prawne odnoszą się bowiem do przepisów k.c. Dlatego też omawianie interesującej nas kwestii należy zacząć od analizy art. 98-109 kodeksu cywilnego.

Warto pamiętać, że tam właśnie znajdziemy odpowiedź na większość nurtujących nas pytań.

Ustanowienie pełnomocnika

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pełnomocnikiem może być każdy. Przy czym należy pamiętać, że pełnomocnictwa można udzielić jedynie osobie fizycznej (człowiekowi).

Osoba prawna (np. spółka akcyjna) nie może być pełnomocnikiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnikiem może być osoba, która posiada minimum ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z przepisami polskiego prawa można albo nie mieć zdolności do czynności prawnych albo mieć ograniczoną zdolność do czynności prawnych albo też mieć pełną zdolność do czynności prawnych.

Zdolności do czynności prawnych nie posiadają osoby do 13 roku życia. Osoby takie nie mogą być pełnomocnikiem ani ustanowić nikogo pełnomocnikiem dla siebie.

Ograniczona zdolność do czynności prawnych posiadają osoby między 13 rokiem życia a osiągnięciem pełnoletniości. Osoby takie mogą być pełnomocnikiem.

Pełną zdolność do czynności prawnych mają ludzie, którzy osiągnęli pełnoletniość. Osoby takie mogą ustanawiać pełnomocników jak również być pełnomocnikami.

Forma pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo ogólne pod rygorem nieważności powinno mieć formę pisemną. Oznacza to, że powinno być ono sporządzone na piśmie. Nie musi być spisane odręcznie. Może być sporządzone maszynowo (na komputerze) i jedynie podpisane przez udzielającego.

Jednakże do czynności dla których wymagana jest szczególna forma prawna potrzebne jest pełnomocnictwo udzielone również w tej formie.

Jan O. chciał sprzedać nieruchomość. Wiedział, że sprzedaż nieruchomości może nastąpić jedynie w wyniku zawarcia stosownej umowy w formie aktu notarialnego. Z racji tego, że sam nie miał czasu na podpisanie umowy udzielił stosownego pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo to miało formę aktu notarialnego.

Rodzaje pełnomocnictw

Kodeks wyróżnia kilka rodzajów pełnomocnictw. Przede wszystkim istnieje pełnomocnictwo ogólne. Na podstawie takiego pełnomocnictwa pełnomocnik może w imieniu mocodawcy dokonać każdej czynności zwykłego zarządu.

Zobacz wzór

Istnieją również pełnomocnictwa rodzajowe. Na ich podstawie pełnomocnik może dokonywać czynności danego rodzaju. Np. może zawierać umowy sprzedaży.

Zobacz wzór

Wyróżnić należy również pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Takie pełnomocnictwo udzielane jest dla incydentalnej (jednorazowej) czynności, np. pełnomocnictwo do zawarcia umowy sprzedaży samochodu Ford Janowi Kowalskiemu.

Zobacz wzór

Oddzielną kategorię stanowią pełnomocnictwa procesowe. W tym wypadku rozróżniamy również pełnomocnictwa do prowadzenia konkretnej sprawy jak również pełnomocnictwo ogólne.

Prowadzenie niektórych spraw może się odbywać wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa do prowadzenia konkretnej sprawy. Tak jest w wypadku spraw o rozwód i separację.

Pełnomocnicy w procesie

Pełnomocnikiem w procesie cywilnym mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. W procesie cywilnym dodatkowo pełnomocnikiem może być:

  • rzecznik patentowy w sprawach własności przemysłowej,
  • osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony,
  • osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia,
  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • zstępni strony,
  • osoby pozostające w relacji przysposobienia.

Inne osoby nie mogą reprezentować stron w trakcie postępowania przed sądem cywilnym

W procesie karnym mamy do czynienia z pełnomocnikiem oraz obrońcą. Pełnomocnikiem strony może być adwokat lub radca prawny. Natomiast obrońcą może być jedynie adwokat.

Wzory pełnomocnictw- zobacz

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

REKLAMA

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego, po 15 latach - 35 dni, po 20 latach - 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy

Obecnie analizuje się zagadnienie urlopu stażowego. Idea jest bardzo prosta: pracownikom z krótszym stażem (do 10 lat) przysługuje 20-dniowy urlop wypoczynkowy w 100% finansowany przez pracodawcę, natomiast po przekroczeniu dziesięcioletniego okresu pracy zamiast dotychczasowych 26 dni, wypoczynek zostałby zwiększony do 30 dni, a potem – o kolejne 5 dni za każde następne 5 lat. Resort pracy zajmuje pozytywne stanowisko na wprowadzenie tzw. urlopu stażowego, bo proponowane zmiany mają solidne uzasadnienie zarówno logiczne, społeczne jak i prawne. Zresztą – przecież już teraz w wielu zawodach obowiązują dłuższe urlopy.

REKLAMA

Biorą się za listonoszy: bo nie dostarczają przesyłek i awiz, a terminy urzędowe i sądowe biegną. Sprawa skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Kto z nas nie spotkał się taką sytuacją, że listonosz nie dostarczył przesyłki, nie podjął nawet takiej próby i z automatu zostawił w skrzynce awizo. Mato miejsce szczególnie w dużych miastach, z blokami bez wind. To jeszcze nic, czasami tego awiza nie ma! Możemy przeczytać np. taką skargę: "Poczta nie dostarczyła mi awizo do sądu w Lublinie co mam teraz zrobić. Rozmawiałam z listonoszem to się bezczelnie wypiera. Dlaczego przez czyjąś głupotę mam cierpieć?" Problem rzeczywiście istnieje, bo istnieje skutek doręczenia i pewne terminy biegną.

III grupa inwalidzka - stopień lekki. Co w 2025 roku?

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, dawniej określane jako trzecia grupa inwalidzka (III grupa) definiuje osoby, których naruszona sprawność organizmu powoduje istotne pogorszenie zdolności do wykonywania pracy lub ograniczenia w pełnieniu ról społecznych. W 2025 roku władze, PFRON, a także rząd i samorządy przygotowały szereg udogodnień oraz wsparć finansowych dla beneficjentów tego stopnia niepełnosprawności. Przyglądamy się najważniejszym z nich.

REKLAMA