Adwokat z urzędu
REKLAMA
REKLAMA
Zasady przyznawania pomocy prawnej
Strona postępowania zwolniona wcześniej przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części ma prawo zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego. Sąd zaaprobuje takie żądanie, jeśli uzna udział profesjonalnego pełnomocnika za potrzeby a strona wykaże, że nie może, bez uszczerbku utrzymania swojego i rodziny, ponieść kosztów jego wynagrodzenia.
REKLAMA
Cofnięcie ustanowienia pełnomocnika
Sąd może cofnąć ustanowienie adwokata lub radcę prawnego, jeżeli okaże się że okoliczności, na podstawie których przyznano pełnomocnictwo, nie istniały lub przestały istnieć.
REKLAMA
W opisanej sytuacji, gdy strona podjęła pracę, w związku z czym jej sytuacja materialna uległy poprawie (zatem przesłanki do ustanowienia pełnomocnika istniały w chwili złożenia wniosku) sąd może nakazać stronie tylko częściowe uiszczenie wynagrodzenia dla adwokata lub radcy prawnego.
Zdarzają się również sytuacje w których osoba wnioskująca o adwokata z urzędu, nie chcąc ponosić kosztów reprezentacji pełnomocnika, zataja informacje o swoich dochodach i oszczędnościach. W tym wypadku okoliczności na podstawie których sąd przyzna pełnomocnika nie istnieją od początku i sąd oprócz nałożenia na stronę obowiązku uiszczenia wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, może skazać ją dodatkowo na grzywnę.
Podstawa prawna: art. 117 i 120 kodeksu postępowania cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat