REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradź sobie bez prawnika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Rychter
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wielu przypadkach nie potrzebujemy pomocy adwokata, radcy prawnego ani notariusza. Umowę sprzedaży lub pożyczki, testament, czy pozew możemy sporządzić sami.

REKLAMA





Kupno-sprzedaż samochodu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi zawierać przede wszystkim dokładne dane właściciela pojazdu oraz nabywcy. Chodzi o imię, nazwisko, adres oraz numer dowodu osobistego. W umowie powinno zostać zapisane oświadczenie sprzedającego, że jest właścicielem samochodu będącego przedmiotem umowy. W tym miejscu podajemy markę pojazdu, aktualny numer rejestracyjny, numer silnika oraz nadwozia, rok produkcji, kolor oraz ile kilometrów samochód przejechał.

Bez obciążeń i wad

W treści umowy sprzedający oświadcza także, że samochód nie jest obciążony na rzecz osób trzecich, czyli np. nie stanowi zabezpieczenia kredytu zaciągniętego przez jego właściciela. Właściciel oświadcza także, że samochód nie ma wad prawnych, czyli np. nie stanowi przedmiotu użyczenia innej osobie oraz że nie stanowi przedmiotu żadnego postępowania bądź zabezpieczenia roszczeń.

Ważne!

W urzędzie skarbowym należy złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-1

340 zł - wyniesie podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie samochodu za 17 tys. złotych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie musi zostać określona kwota, za jaką samochód zostanie sprzedany. Kwota musi być podana zarówno cyframi jak i słownie.

W umowie powinien znaleźć się zapis, że kupujący oświadcza, iż zna aktualny stan techniczny nabywanego samochodu.

Istotne jest także, aby w umowie zapisać, jakie dokumenty związane z pojazdem są kupującemu wręczane. Chodzi tu głównie o dowód rejestracyjny, czerwoną książeczkę, czyli kartę pojazdu, książkę serwisową, a także instrukcję obsługi i ewentualnie pozostałe dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o homologacji klatki bezpieczeństwa, jeśli np. w samochodzie została taka zainstalowana.

Ważne!

Kupując samochód można poprosić sprzedającego aby umożliwił dokonanie badania technicznego pojazdu w autoryzowanym serwisie określonej marki samochodu. Za takie badanie techniczne zazwyczaj płaci kupujący. Badanie trwa przeważnie kilka godzin i kosztuje około kilkuset złotych


Koszty związane z umową sprzedaży samochodu ponosi kupujący. Zapis o tym, kto poniesie te koszty, musi także znaleźć się w treści umowy. Kupujący musi bowiem umowę zarejestrować w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości samochodu.

Umowę sporządzamy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla sprzedającego i kupującego.

Podpisy pod umową złożone przez sprzedającego oraz kupującego oznaczają, że sprzedający otrzymał w całości sumę pieniędzy, za jaką samochód sprzedał, zaś kupujący w ten sposób potwierdza, że samochód został mu wydany.

Ważne!

Jeśli chcemy, aby inna osoba skutecznie sprzedała w naszym imieniu nasz samochód, musimy ją do tej czynności upoważnić. Pełnomocnictwo udzielone danej osobie musi być podpisane własnoręcznie przez mocodawcę, zaś podpis musi poświadczyć notariusz. Taksa notarialna w tym wypadku wynosi 20 zł plus 22 proc. VAT

Wzór umowy sprzedaży samochodu


Jak sporządzić testament

REKLAMA

Każdy, kto spełnia warunki określone prawem, może według własnej woli rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci. Jeżeli nie podejmie za życia żadnych decyzji w tej sprawie, jego dorobek może trafić w przyszłości do rąk niewłaściwych osób.

Jeżeli przyszły spadkodawca sam nie zaplanuje, jak ma być rozdzielony majątek po jego śmierci, i nie sporządzi testamentu, zostanie on podzielony pomiędzy jego spadkobierców zgodnie z prawem cywilnym. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze normy prawne powołują do spadku te osoby, które spadkodawca chciałby przede wszystkim obdarować.

Czym jest testament

Testament to czynność prawna, której celem jest rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci. Osoba, która sporządza taki dokument, wskazuje w nim, jaka jest jej wola co do tego, kto i w jakich częściach powinien odziedziczyć jej majątek. Należy pamiętać, że w jednym testamencie może być zawarte rozrządzenie majątkiem tylko jednej osoby. Tak więc nawet małżonkowie nie mogą sporządzić go wspólnie. Trzeba także wiedzieć, że według prawa nie każdy może dokonać takiej czynności. Osoba sporządzająca testament musi spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Testator musi więc mieć ukończone 18 lat i nie może być ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo. Trzeba także wspomnieć, że testament należy sporządzać osobiście, nigdy więc przez przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Testator musi również być świadomy, że jego zachowanie spowoduje skutek w postaci sporządzenia testamentu i musi tego chcieć.

Trzy możliwe formy

Testament należy sporządzić w jednej z trzech prawnie dozwolonych form. Wśród tych form jest testament holograficzny, który można sporządzić samemu - bez udziału notariusza czy też sądu. Jest to najprostszy i bezpłatny sposób. Należy jednak pamiętać, że taki testament musi zostać sporządzony własnoręcznie, czyli że wykluczone jest napisanie go na komputerze lub maszynie do pisania. Musi być czytelny - jeżeli pisma nie da się odczytać, testament będzie nieważny. Nie możemy podyktować treści naszej ostatniej woli nikomu, nawet najbliższej osobie. Testament musi być bowiem sporządzony naszym pismem. Prawo natomiast nie wymaga, aby został napisany w języku polskim. Możemy więc napisać go w jakimkolwiek innym języku. Warunkiem jest jednak znajomość języka obcego, którym chcemy się posłużyć. Pismo zawierające ostatnią wolę nie musi być też zatytułowane wyrazem testament - ważna jest bowiem jego treść, a nie tytuł. Testament należy opatrzyć datą, aczkolwiek jej brak nie spowoduje nieważności testamentu.

Istnieje możliwość

podstawienia nowego spadkobiercy na wypadek, jeśli właściwy spadkobierca nie dożyje otwarcia spadku lub odrzuci jego przyjęcie


Bardzo ważnym elementem ostatniej woli jest podpis osoby sporządzającej testament. Podpis musi być złożony pod całym dokumentem. Jeżeli jakieś postanowienie testamentu zostanie zamieszczone poniżej podpisu, wtedy nie będzie ono ważne. Dokument musi zostać podpisany co najmniej nazwiskiem, ale najlepiej także i imieniem. Co do nazwiska, to ono także nie musi być zamieszczone w pełnym brzmieniu. Oznacza to, że podpisanie testamentu jednym z członów nazwiska dwuczłonowego nie powoduje nieważności tego dokumentu. Aby jednak podpis pod testamentem był całkowicie jednoznaczny, powinien składać się z imienia, pełnego nazwiska i powinien zostać opatrzony datą. Dzięki temu bez żadnych wątpliwości będzie można zidentyfikować osobę spadkodawcy.

Zmiany testamentu

Testator może dokonywać poprawek w treści swojej ostatniej woli. Główną zaletą testamentu własnoręcznego jest fakt, że można go sporządzić, a także zmienić w każdej chwili. Tak samo w dowolnym momencie można go również odwołać, czyli zniszczyć. Odwołać testament można także poprzez napisanie nowego dokumentu, w którym spadkodawca wyraźnie zaznacza, że odwołuje poprzedni testament. W przypadku braku takiego zaznaczenia poprzedni testament zachowuje swoją ważność, a tracą moc tylko te jego postanowienia, których nie da się pogodzić z treścią nowego testamentu.

Postanowienia ostatniej woli

Głównym postanowieniem testamentu powinno być określenie osoby spadkobiercy. To na niego przejdą nie tylko prawa, ale i obowiązki co do majątku spadkodawcy po jego śmierci. Spadkobierca musi zostać bezwarunkowo powołany do spadku. Oznacza to, że w testamencie nie można zastrzec, że ktoś stanie się spadkobiercą dopiero po spełnieniu jakiegoś warunku lub po upływie jakiegoś terminu. Natomiast inaczej jest z zapisem na rzecz konkretnych osób. Spadkodawca może w testamencie ustanowić taki zapis i on może mieć charakter warunkowy lub terminowy. Dla przykładu - spadkodawca dokonuje zapisu na rzecz córki, zgodnie z którym otrzyma ona po jego śmierci mieszkanie, ale jedynie w przypadku ukończenia studiów. Testament może zawierać także polecenia. Polecenie może odnosić się do spadkobiercy lub zapisobiercy. Zobowiązuje ono osobę powołaną do spadku do wykonania lub zaniechania określonych w testamencie działań. Jeżeli polecenie ma na względzie wyłącznie dobro osoby nim obciążonej, nikt nie może domagać się wykonania polecenia. W innym przypadku wykonania lub zaniechania działań wynikających z polecenia może się domagać wykonawca testamentu lub inny spadkobierca.

NIEWAŻNY TESTAMENT

Testament jest nieważny, gdy jest sprzeczny z ustawą lub zasadami współżycia społecznego (np. jeżeli spadkodawca nakazuje w testamencie spadkobiercy zachowanie sprzeczne z prawem). Nieważny jest także testament sporządzony pod wpływem groźby, istotnego błędu lub jeżeli testator znajdował się w stanie wyłączającym możliwość świadomego i swobodnego działania.

Ważne!

Kilku spadkobierców można powołać w testamencie - jeżeli nie określimy, w jakich częściach będą oni dziedziczyć majątek, przyjmuje się, że dziedziczą w częściach równych


Wzór testamentu własnoręcznego

Wzór testamentu z poleceniem


Podstawa prawna

Art. 949, 959-960, 962, 968 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

REKLAMA

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

REKLAMA

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

REKLAMA