Księga wieczysta
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy trzeba założyć księgę
REKLAMA
Zasadą jest, że księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości, które nie mają ksiąg wieczystych albo których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu.
Prowadzi się je odrębnie dla:
- nieruchomości gruntowych,
- nieruchomości budynkowych,
- nieruchomości lokalowych,
- ograniczonych praw rzeczowych, tj. dla: własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Co do zasady, dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą.
Zadaj pytanie: Forum
Z czego składa się księga wieczysta
Księga wieczysta składa się z czterech działów, z których:
- pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością,
- drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
- trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek,
- czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
Przy każdej księdze wieczystej prowadzi się akta księgi wieczystej. Do akt tych składa się dokumenty i pisma dotyczące nieruchomości.
Zobacz także: Jak doręczyć pismo do sądu
Procedura zakładania księgi
Co do zasady, procedura założenia księgi wieczystej rozpoczyna się od złożenia w sądzie rejonowym wniosku wraz z wymaganymi dokumentami przez osobę do tego uprawnioną, czyli właściciela nieruchomości; osoba, której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do określonej nieruchomości; wierzyciel, jeżeli przysługuje mu prawo, które ma być wpisane do księgi wieczystej.
Do wniosku należy dołączyć :
- dokumenty stwierdzające nabycie własności nieruchomości, którymi mogą być akt notarialny dotyczący nabycia nieruchomości lub oddania w użytkowanie wieczyste, orzeczenie sądu, decyzja administracyjna;
- dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości, którymi są wypis z ewidencji gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów lub mapy zasadniczej.
Po złożeniu wymaganych dokumentów sąd przeprowadza postępowanie dowodowe. Następnie sąd wydaje postanowienie, na którego podstawie można założyć księgę wieczystą.
O założeniu księgi wieczystej sąd zawiadamia wszystkich zainteresowanych, a także właściwy organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków.
Zobacz również serwis: Pozwy
Opłata
Co do zasady, chcąc założyć księgę wieczystą należy uiścić opłatę w wysokości 260 zł.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA