Rozprawa odbywa się, co do zasady jawnie; czyli z udziałem publiczności, ustnie, czyli przez wypowiedzi podmiotów uczestniczących w rozprawie, ale przede wszystkim sądu oraz stron; przez bezpośrednie zapoznanie się sądu z materiałem dowodowym, czyli np. przesłuchanie osób czy odczytanie dokumentów.
Najważniejszą zasadą obowiązującą w czasie rozprawy jest zasada równości stron, która przyznaje zarówno powodowi jak i pozwanemu takie same prawa i obowiązki. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której jedna ze stron postępowania jest uprzywilejowana względem drugiej.
Przygotowanie rozprawy
Termin rozprawy wyznacza przewodniczący składu sędziowskiego po dokonaniu wszelkich czynności przygotowawczych, do których należy np. wezwanie stron do stawienia się na rozprawie osobiście lub przez pełnomocnika oraz wezwanie na rozprawę osób powołanych zgodnie przez strony na biegłych.
Jednocześnie z wyznaczeniem pierwszej rozprawy przewodniczący zarządza doręczenie pozwu i stosownie do potrzeby wyznacza sędziego sprawozdawcę.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Etapy rozprawy
W przebiegu rozprawy wyróżniamy następujące etapy:
- wywołanie rozprawy, ma przede wszystkim charakter organizacyjno-porzadkowy, jedną z czynności wykonywanych na ty etapie jest sprawdzenie obecności stron, obrońców oraz innych osób wezwanych;
- przedstawienie i wyjaśnienie stanowisk stron;
- postępowanie dowodowe, polegające przede wszystkim na przesłuchaniu świadków, prezentacji opinii biegłych, oględzinach, dowodów rzeczowych, odczytaniu dokumentów;
- roztrząsanie wyników postępowania dowodowego, czyli przemyślenia końcowe stron, uwagi końcowe, co do zaprezentowanych na rozprawie faktów i okoliczności;
- zamkniecie rozprawy;
- wydanie orzeczenia, czyli przeprowadzenie niejawnej narady nad treścią rozstrzygnięcia, a następnie sporządzenie orzeczenia;
- po przygotowaniu orzeczenia ma miejsce publiczne ogłoszenie wyroku poprzez jego odczytanie oraz ustne przedstawienie motywów rozstrzygnięcia.
Ogłoszenie wyroku powinno nastąpić, co do zasady, na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Jednakże w sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie wyroku na czas do dwóch tygodni.
Rozprawa może być otwarta na nowo, jeżeli istotne okoliczności ujawniły się dopiero po jej zamknięciu.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe