Czy wiesz co to jest droga sądowa
REKLAMA
REKLAMA
Dopuszczalność drogi sądowej
REKLAMA
Aby ustalić dopuszczalność drogi sądowej należy upewnić się czy dana sprawa zalicza się do właściwości sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, czyli może być przez nie rozpatrzona. W związku z tym trzeba zbadać czy:
- dana sprawa jest sprawą cywilną oraz
- gdy ustalimy, że mamy do czynienia ze sprawę cywilną, musimy sprawdzić czy nie została ona przekazana do właściwości sądów szczególnych lub innych organów na mocy przepisów ustawowych.
Dopiero w sytuacji, gdy sprawa należy do tzw. spraw cywilnych oraz nie została przekazana do rozpoznania przez sąd szczególny możemy mówić o dopuszczalności drogi sądowej.
Istnieje możliwość dopuszczalności drogi sądowej całego powództwa jak i jego części.
Ocena dopuszczalności drogi sądowej zależy przede wszystkim od przedmiotu procesu, a więc od przedstawionego roszczenia oraz wskazanego stanu faktycznego.
Konsekwencją braku drogi sądowej jest odrzucenie pozwu. Natomiast w przypadku rozpoznania przez sąd sprawy, która nie należała do drogi sądowej, istnieje możliwość wzruszenia z tego powodu prawomocnego orzeczenia sądu.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Pojęcie sprawy cywilnej
Przez sprawy cywilne powinniśmy rozumieć sprawy ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz innych spraw, do których przepisy tego Kodeksu stosuje się z mocy ustaw szczególnych.
Kodeks postępowania cywilnego wprowadza w sprawach cywilnych domniemanie kompetencji sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.
Dopuszczalność drogi sądowej jako przesłanka procesowa
Dopuszczalność drogi sądowej jest jedną z najważniejszych przesłanek procesowych, a oto jej podstawowe cechy:
- jest przesłanką pozytywna, czyli jej brak staje się przeszkoda procesowa, a co za tym idzie proces nie może się toczyć- pozew zostaje odrzucony;
- nie ma charakteru dyspozycyjnego;
- działa od samego początku sprawy;
- jest uwzględniana z urzędu;
- jest przesłanką bezwzględna, jej brak powoduje nieważność postępowania.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat