Dowód z dokumentu w postępowaniu cywilnym
REKLAMA
REKLAMA
Pojęcie dokumentu
REKLAMA
Kodeks postępowania cywilnego posługuje się pojęciem dokumentu jako jednego ze środków dowodowych, nie wskazując, co należy przez dokument rozumieć. Przyjmuje się, że dokumentem jest wszelkie uzewnętrznienie jakiejś myśli czy wiadomości w drodze pisma,i to nie tylko na papierze.
Rodzaje dokumentów
Według postanowień Kodeksu postępowania cywilnego dokumenty dzielą się na:
• dokumenty urzędowe; sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe w zakresie ich działania, stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone. Taki sam charakter posiadają dokumenty sporządzone przez organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne w zakresie zleconych im przez ustawę spraw z dziedziny administracji publicznej.
• dokumenty prywatne, stanowią one dowód tego, że osoba, która je podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.
Moc dowodowa dokumentów
REKLAMA
Zarówno dokumenty urzędowe jak i prywatne zostały wyposażone przez ustawodawcę w domniemanie autentyczności. Oznacza to, że z samego faktu przedłożenia dokumentu należy wnioskować o jego pochodzeniu od osoby lub organu, który oznaczony jest na dokumencie jako wystawca. Domniemanie to może zostać obalone, gdyż zgodnie z postanowieniami artykułu 252 Kodeksu postępowania cywilnego strona, która zaprzecza prawdziwości dokumentu urzędowego albo twierdzi, że zawarte w nim oświadczenia organu, od którego dokument ten pochodzi, są niezgodne z prawdą, powinna okoliczności te udowodnić.
Ta sama reguła dotyczy dokumentu prywatnego, a mianowicie: jeżeli strona zaprzecza prawdziwości dokumentu prywatnego albo twierdzi, że zawarte w nim oświadczenie osoby, która je podpisała, od niej nie pochodzi, obowiązana jest okoliczności te udowodnić. Jeżeli jednak spór dotyczy dokumentu prywatnego pochodzącego od innej osoby niż strona zaprzeczająca, prawdziwość dokumentu powinna udowodnić strona, która chce z niego skorzystać.
Zobacz również serwis: Pozwy
Oprócz domniemania autentyczności dokumentu urzędowe korzystają z domniemania zgodności treści dokumentu z prawdą. Natomiast dokumenty prywatne zostały wyposażone w domniemanie, że osoba, która dokument podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.
Kodeks postępowania cywilnego wprowadza ograniczenie dowodu ze świadków na korzyść dowodu z dokumentów.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat