Skarga na przewlekłość postępowania
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa reguluje zasady i tryb wnoszenia oraz rozpoznawania skargi strony, której prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone na skutek działania lub bezczynności sądu
REKLAMA
Kiedy możemy mówić o przewlekłości postępowania?
REKLAMA
Zgodnie z ustawą strona może wnieść skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy( albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego).
Ustawa nie określa jednoznacznie terminu, w którym sprawa powinna zostać załatwiona. Należy tutaj wziąć pod uwagę okoliczności tj. skomplikowanie sprawy; zachowanie władz właściwych do jej rozpoznania; zachowanie skarżącego; szczególne okoliczności, które mogły wpłynąć na długość postępowania; znaczenie sprawy dla skarżącego.
Osoby uprawnione do wniesienia skargi:
- Strona - w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe i
w postępowaniu w sprawach o wykroczenia; - Strona lub wnioskodawca- w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary;
- Strona oraz pokrzywdzony- w postępowaniu karnym
- Strona, interwenient uboczny i uczestnik postępowania - w postępowaniu cywilnym;
- Skarżący oraz uczestnik postępowania na prawach strony - w postępowaniu sądowo-administracyjnym;
- Strona oraz inna osoba realizująca swoje uprawnienia w tym postępowaniu- w postępowaniu egzekucyjnym oraz w innym postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia sądowego;
Właściwość sądu
Sądem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie. Jednakże skargę wnosimy do sądu, przed którym toczy się postępowanie, a on przekazuje ją wyższej instancji.
Sądem właściwym do rozpoznania skargi dotyczącej przewlekłości postępowania egzekucyjnego lub innego postępowania dotyczącego wykonania orzeczenia sądowego jest sąd okręgowy, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja lub wykonywane są inne czynności.
Treść skargi
REKLAMA
Skarga powinna spełniać warunki przewidziane dla pisma procesowego ( oznaczenie sądu, wnoszącego i jego adresu, podpis itp.) oraz zawierać żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie, której skarga dotyczy i przytaczać okoliczności uzasadniających to żądanie.
Skarga może ponadto zawierać żądanie wydania sądowi rozpoznającemu sprawę zalecenia podjęcia w wyznaczonym terminie odpowiednich czynności oraz zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej od Skarbu Państwa.
Skarga podlega stałej opłacie w wysokości 100 złotych
Postępowanie
Sąd w sprawie skargi wydaje orzeczenie w terminie dwóch miesięcy, licząc od daty jej złożenia.
Sąd może oddalić lub uwzględnić skargę. Orzekając o przewlekłości postępowania sąd może, na żądanie skarżącego, przyznać od Skarbu Państwa/ komornika, odpowiednią sumę pieniężną w wysokości nieprzekraczającej 10.000 złotych.
Podstawa prawna: Ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. nr 1798 poz. 1843)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat