Zwrot kosztów procesu
REKLAMA
REKLAMA
Wniesienie sprawy do sądu, prawie zawsze wiąże się z kosztami. Pisma wnoszone do sądu muszą być należycie opłacone, również korzystanie z usług radców prawnych i adwokatów pociąga za sobą dodatkowe nakłady finansowe.
REKLAMA
Czasem zdarzą się, iż koszty poniesione w toku sprawy, przekraczają kwotę, o którą toczy się spór w sądzie. Dlatego też ustawodawca wprowadził możliwość dochodzenia zwrotu kosztów procesu przez stronę, która wygrała sprawę.
Wniosek o zwrot kosztów procesu
Osoba wnosząca pozew do sądu, powinna zawrzeć w nim wniosek o zwrot kosztów procesu. Sąd przyznaje bowiem zwrot kosztów z urzędu tylko w sytuacji gdy storna, która wygrała sprawę, działała bez asysty radcy prawnego albo rzecznika patentowego.
Jakie koszty podlegają zwrotowi?
Kodeks postępowania cywilnego przewiduje, że wygrywający może domagać się zwrotu kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
W opisanym przypadku strona, reprezentowana była przez profesjonalnego pełnomocnika- adwokata, dlatego do niezbędnych kosztów procesu zalicza się obok kosztów sądowych oraz kosztów nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony, wynagrodzenie i wydatki takiego pełnomocnika. Jednakże nie mogą być one wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach
Górny pułap kosztów, o jakie możemy się ubiegać
Stawki za prowadzenie sprawy przez adwokatów są uzależnione od rodzaju postępowania( np. apelacyjne, kasacyjne) oraz rodzaju i stopnia zawiłości sprawy. Są one określone szczegółowo w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz opłat za czynności radców prawnych.
Wyjątki
REKLAMA
Od opisanych powyżej zasad jest kilka istotnych wyjątków. W razie częściowego uwzględnienia żądań sąd może wzajemnie znieść koszty albo rozłożyć je stosunkowo między strony. Również koszty procesu, w którym zawarto ugodę, znosi się wzajemnie. Natomiast w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.
W sytuacji gdy nie zgadzamy się z rozstrzygnięciem sądu dotyczącym zwrotu kosztów procesu, możliwe jest wniesienie zażalenia na takie orzeczenie do sądu, który wydał postanowienie w sprawie kosztów.
Podstawa prawna: art.98-104 kodeksu postępowania cywilnego
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA