REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadanie klauzuli wykonalności

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Postanowienie o nadaniu klauzuli można zaskarżyć w drodze zażalenia.
Postanowienie o nadaniu klauzuli można zaskarżyć w drodze zażalenia.

REKLAMA

REKLAMA

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Treść brzmienia klauzuli określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21.01.2005r, w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. Nr 17, poz. 154 ze zm.).  

Klauzula wykonalności ma z reguły charakter deklaratoryjny. Oznacza to, że nie tworzy ona nowych praw, ale stwierdza tylko zdatność tytułu egzekucyjnego do egzekucji. Od powyższej reguły istnieje kilka wyjątków, gdzie klauzula ma charakter konstytutywny, tj. uzupełnia lub zmienia postanowienia tytułu egzekucyjnego.

REKLAMA

Do tych wyjątków zaliczamy sytuacje, gdzie klauzula może być nadana na rzecz lub przeciwko osobie niewymienionej w tytule egzekucyjnym. Do osób tych należą: małżonek dłużnika wymienionego w tytule egzekucyjnym, następca prawny (np. spadkodawca) wierzyciela lub dłużnika wymienionego w tytule egzekucyjnym, inne osoby określone ustawą (np. wspólnik spółki jawnej).

Tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności z zasady nadaje sąd (wyjątkowo referendarz sądowy). Sądem właściwym do nadania klauzuli jest:

  • w przypadku tytułu pochodzącego od sądu (wyrok, postanowienie) właściwym jest sąd pierwszej instancji, przed którym sprawa się toczy albo sąd drugiej instancji (jeżeli akta sprawy tam się znajdują);
  • w przypadku tytułu pochodzącego od sądu administracyjnego lub innego orzeczenia, ugody lub aktu (które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej) właściwym jest sąd rejonowy w okręgu, którego dłużnik ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Gdy tego nie można ustalić właściwym jest sąd rejonowy w okręgu, którego ma być wszczęta egzekucja;
  • w przypadku orzeczenia sądu zagranicznego właściwym jest sąd okręgowy w okręgu, którego dłużnik ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Gdy tego nie można ustalić właściwym jest sąd okręgowy w okręgu, którego ma być wszczęta egzekucja;

Klauzulę wykonalności nadaje się z zasady na wniosek lub ewentualnie z urzędu. Nadanie klauzuli następuje na wniosek wierzyciela, natomiast nadanie z urzędu następuje m.in. w przypadku tytułu zasądzającemu alimenty lub świadczenia dla pracownika. Wniosek składany jest na piśmie i należy do niego dołączyć:

  • tytuł egzekucyjny, jeżeli nie pochodzi on od sądu
  • zaświadczenie, że tytuł egzekucyjny podlega wykonaniu, jeżeli pochodzi on od organu administracji publicznej
  • dokument będący dowodem zdarzenia, od którego uzależnione zostało wykonanie tytułu egzekucyjnego
  • dokument będący dowodem przejścia uprawnienia lub obowiązku na inną osobę niewymienioną w tytule
  • inny dokument potrzebny do uzyskania klauzuli (np. akt małżeństwa w przypadku nadania klauzuli przeciwko małżonkowi dłużnika).

Wniosek o nadanie klauzuli powinien być rozpoznany niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego zgłoszenia. Jednakże nadanie klauzuli po tym terminie jest skuteczne i nie może być podważone. W postępowaniu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli sąd bada czy przedstawiony dokument faktycznie jest tytułem egzekucyjnym (jednym z wymienionych w art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego) oraz czy ze względu na swoją treść nadaje się do urzeczywistnienia w drodze egzekucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Co warto wiedzieć o postanowieniach

W postępowaniu klauzulowym z reguły sąd nie bada zasadności roszczenia stwierdzonego tytułem egzekucyjnym (temu celowi służą powództwa opozycyjne).

REKLAMA

Od tej reguły istnieją wyjątki, np. w przypadku badania przez sąd przejścia uprawnienia lub obowiązku na inną osobę lub w przypadku nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Sąd nadaje klauzulę postanowieniem. W sytuacji, gdy sąd nadaje klauzule orzeczeniom sądowym postanowienie ogranicza się do umieszczenia treści klauzuli na odpisie orzeczenia.

W innych sytuacjach sąd wydaje oddzielne postanowienie. W przypadku, gdy w tytule zasądzono świadczenie w walucie obcej sąd nada klauzulę, w której zobowiąże komornika do przeliczenia kwoty na walutę polską. Koszty związane z nadaniem klauzuli podlegają ściągnięciu razem z egzekwowanym roszczeniem wynikającym z tytułu.

Postanowienie o nadaniu klauzuli można zaskarżyć w drodze zażalenia. Postanowienie o nadaniu (lub odmowie nadania) klauzuli doręcza się tylko wierzycielowi, który może je zaskarżyć w terminie w terminie 7 dni od daty otrzymania (otrzymania postanowienia lub tytułu egzekucyjnego z nadaną klauzulą). W przypadku dłużnika termin zaskarżenia przez niego postanowienia o nadaniu klauzuli biegnie od daty doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji przez komornika.

REKLAMA

Podstawą wniesienia zażalenia mogą być tylko naruszenia przepisów regulujących nadanie klauzuli (np. fakt nadania klauzuli dokumentowi, który wg. art. 777 kpc nie jest tytułem egzekucyjnym).W drodze zażalenia nie można z kolei kwestionować istnienie roszczenia objętego tytułem egzekucyjnym. Wniesienia zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego. Jednakże sąd na wniosek skarżącego może zwiesić postępowanie egzekucyjne.

Jan. Z. w postępowaniu rozpoznawczym przed Sądem Rejonowym w Warszawie uzyskał wyrok, z którego wynika, iż Paweł N. ma mu zapłacić kwotę 1000zł, wraz z kosztami postępowania w wysokości 90zł. Jan Z. chce wszcząć egzekucję przeciwko Pawłowi N. W tym celu powinien złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności ww. wyrokowi. Do wniosku Jan Z. nie musi dołączyć odpisu ww. wyroku, wówczas będzie obowiązany uiścić opłaty kancelaryjne za odpis wyroku i za klauzulę wykonalności.

W nieco odmienny sposób uregulowane jest nadawanie klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym wydanym przez zagraniczne sądy (dotyczy to sądów państw niebędących członkami Unii Europejskiej). Do wniosku wierzyciel powinien dołączyć: urzędowy odpis wyroku, jego uwierzytelniony przekład na język polski, stwierdzenie, że ten tytuł jest prawomocny i zaświadczenie, że tytuł ten podlega egzekucji w państwie, z którego pochodzi. Wniosek należy złożyć do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika, a w przypadku braku takiego sądu – sąd okręgowy, w okręgu, którego egzekucja ma być wszczęta.

  • Jeżeli klauzulę wykonalności umieszcza się na orzeczeniu sądowym, w treści klauzuli należy zaznaczyć, czy orzeczenie podlega wykonaniu jako prawomocne czy jako natychmiast wykonalne.
  • Wniosek o nadanie klauzuli tytułowi egzekucyjnemu nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia nim objętego.
  • Jeżeli tytuł wydaje się osobie zwolnionej od kosztów sądowych powinna być umieszczona na nim o tym fakcie wzmianka. Wierzyciel może wówczas powoływać się w postępowaniu egzekucyjnym na okoliczność zwolnienia go od kosztów.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA