Sposobem na skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu jest uniknięcie przeprowadzania rozprawy. Sąd wydaje wtedy wyrok w czasie posiedzenia niejawnego (na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów). Nie zaszkodzi złożyć wniosek o wydanie wyroku na takim posiedzeniu. Ale prawdziwym warunkiem jest to, aby w pozwie nie było wniosku o wysłuchanie - ten wniosek z automatu zmusza sędziego do przeprowadzenia rozprawy. Brzmi skomplikowanie, ale nie jest takie.
Każdy wie o kosmicznych terminach załatwienia jakiejkolwiek sprawy w sądzie. Sytuacja jest skomplikowały między innymi pozwy frankowe. Jest sposób na szybsze załatwienie Twojej sprawy w sądzie. Sam wniosek o rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym nie jest istotny. Ważne jest spełnienie warunków poniższego przepisu. Jest to możliwe wtedy, gdy nie potrzebujesz przeprowadzać dowodu ze świadków czy sam składać wyjaśnienia (wtedy rozprawa).
Nie zawsze trzeba czekać dwa lata na wyrok. Sąd wyda wyrok szybciej. Nie można jednak zepsuć pozwu
Ten przepis (Art. 1481. § 1) daje sądowi możliwość rezygnacji z przeprowadzenia rozprawy, a to przyspieszy wydanie wyroku
Art. 1481. § 1. Sąd może rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany uznał powództwo lub gdy po złożeniu przez strony pism procesowych i dokumentów, w tym również po wniesieniu zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłaty albo sprzeciwu od wyroku zaocznego, sąd uzna - mając na względzie całokształt przytoczonych twierdzeń i zgłoszonych wniosków dowodowych - że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.
Ten przepis (Art. 1481. § 3) odbiera sądowi sądowi możliwość rezygnacji z przeprowadzenia rozprawy. Musi się odbyć rozprawa, a to spowolni przebieg procesu.
Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli strona w pierwszym piśmie procesowym złożyła wniosek o wysłuchanie jej na rozprawie albo przepis szczególny przewiduje taki obowiązek, chyba że pozwany uznał powództw.
Wnioski - Chcesz swoją sprawę w sądzie przyspieszyć, to nie możesz w pozwie (albo pierwszym piśmie procesowym) wnioskować o wysłuchanie na rozprawie. Powołany art. 148 ze znaczkiem 1 wprowadza przecież zasady:
Zasada 1. Sąd kieruje sprawę na posiedzenie niejawne, gdy nie ma potrzeby kontaktu z osobami zaangażowany w spór. Sąd wyda wyrok na podstawie dokumentów.
Zasada 2. Sąd nie może skierować sprawy na posiedzenie niejawne, jeżeli strona w pierwszym piśmie procesowym złożyła wniosek o wysłuchanie jej na rozprawie.
Co to jest wysłuchanie stron? Jaki to ma związek z przewlekłością?
Tu sięgamy do art. 226
1
kodeksu postępowania cywilnego. Przepis stanowi:
Ilekroć ustawa przewiduje wysłuchanie stron lub innych osób, stosownie do okoliczności może się to odbyć przez:
1)
wezwanie stron do złożenia odpowiednich oświadczeń na posiedzeniu albo
2)
wyznaczenie terminu do zajęcia stanowiska w piśmie procesowym lub
b)
za pomocą środków porozumiewania się na odległość, o ile dają one pewność co do osoby składającej oświadczenie.