REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozwy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

Doręczenia transgraniczne w Unii Europejskiej. Czy trzeba tłumaczyć pozew wraz z załącznikami?

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym coraz częściej zdarza się, że sprawy sądowe obejmują strony z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym, istotne jest zrozumienie kluczowych aspektów procedur transgranicznych, zwłaszcza w kontekście inicjacji sporów.

Sąd Najwyższy orzekł. Czy pismo procesowe można wysłać do sądu mailem lub za pośrednictwem ePUAP

Wniesienie pisma procesowego do sądu mailem, czy za pośrednictwem platformy ePUAP, nie wywołuje skutków procesowych. Zasadniczą drogą złożenia pisma jest wniesienie go do sądu – orzekł Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu zastrzeżono, że strona powinna zostać poinformowana o bezskuteczności tej czynności „w trybie pozaprocesowym”.

Pandemia w sądach KRS skarży do TK uchwałę Sądu Najwyższego ws. składów jednoosobowych

Krajowa Rada Sądownictwa zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę SN, w której uznano za wadliwe wprowadzone podczas pandemii rozpatrywanie spraw w II instancji w składach jednoosobowych. Zawnioskowano też do TK o zawieszenie tej uchwały do wyroku Trybunału.

REKLAMA

Pandemia w sądach. Wyroki składów jednoosobowych nieważne?

Sąd Najwyższy podjął 26 kwietnia uchwałę, skutkiem której wyrokom zapadłym w drugiej instancji, a także tym, które dopiero zostaną wydane, grozi nieważność. Uchwała może otworzyć drogę do wzruszenia spraw zapadłych przed sądem drugiej instancji w trakcie pandemii Covid-19. Z kolei w zakresie prowadzenia spraw, które nadal się toczą powstał chaos prawny i organizacyjny.

Zmiany w postępowaniu cywilnym przyjęte przez Sejm

Zmiany w postępowaniu cywilnym, które mają zmniejszyć obciążenie sądów oraz wprowadzić nowe postępowanie z udziałem konsumentów przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przyjęta przez Sejm. Zmienić się ma też próg wartości przedmiotu sporu dzielący sprawy miedzy sądy rejonowe i okręgowe. 

Przymusowa sprzedaż mieszkania przez uciążliwych mieszkańców - wyrok Sądu

Uciążliwe lokatorki muszą przymusowo sprzedać mieszkanie - zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Uwzględnił pozew spółdzielni mieszkaniowej, do której od lat lokatorzy tego bloku składali skargi na warunki higieniczne i sanitarne; jedna z lokatorek znosiła do mieszkania różne rzeczy, również ze śmietników.

Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).

REKLAMA

Eksmisja współlokatora - jak i kiedy można to zrobić?

Pozew o eksmisję współlokatora ma prawo złożyć również osoba niebędąca członkiem jego rodziny. Eksmitowany na podstawie pozwu współlokator może z tego powodu nie otrzymać mieszkania socjalnego. Eksmisja współlokatora bywa uzasadniona również wtedy, gdy strony postępowania obecnie nie mieszkają już razem. Dodatkową ochronę dla krewnych agresywnej osoby zapewniają przepisy ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

Odpowiedź na pozew o alimenty - przykładowy wzór pisma

W jaki sposób sporządzić odpowiedź na pozew o alimenty? Wzór takiego pisma w przykładowej sprawie na pewno może pomóc. Pamiętajmy jednak, że każda sprawa jest inna, a odpowiedź powinna wynikać z konkretnego pozwu, jaki otrzymał pozwany.

Sądowe postępowanie grupowe w sprawach cywilnych – jak wystąpić z grupy

Wiele osób, które przystąpiły do postępowania grupowego rozważa możliwość opuszczenia grupy i dochodzenia swoich roszczeń indywidualnie. Postępowanie grupowe cechuje się pewnymi odrębnościami. Zostało ono uregulowane w ustawie z 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa reguluje również warunki wystąpienia z grupy.

Odpowiedź na pozew rozwodowy (bez orzekania o winie) – przykładowy wzór

Odpowiedź na pozew rozwodowy pozwala stronie pozwanej ustosunkować się do wniosków powoda, przedstawić swoje żądania oraz dowody. Czy zgadzamy się na rozwód bez orzekania o winie? Co z pozostałymi kwestiami po rozwodzie? Te pytania warto zadać sobie przed napisaniem odpowiedzi. Dla ułatwienia prezentujemy przykładowy wzór odpowiedzi na pozew rozwodowy bez orzekania o winie.

Procedura cywilna - zmiany od 21 sierpnia 2019 r.

Dnia 21 sierpnia 2019 r. weszła w życie nowelizacja procedury cywilnej. Zmiany dotyczą m.in.: instytucji fikcji doręczeń, umorzenia postępowania oraz ograniczenia procedowania na posiedzeniu niejawnym.

Pozew o alimenty – opłata

Czy pozew o alimenty podlega opłatom? Co z pozwami o podwyższenie lub obniżenie alimentów?

Pozew o zapłatę 2019 – WZÓR

W sytuacji, gdy wezwanie do zapłaty okazało się nieskuteczne, w celu odzyskania należności konieczne może okazać się wniesienie do sądu pozwu o zapłatę. Aby pozew został dopuszczony do rozpoznania przez sąd, musi spełniać wymogi formalne określone w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.

Reforma postępowania cywilnego - co nowego?

Rząd przyjął projekt gruntownej reformy Kodeksu postępowania cywilnego. Nowelizacja k.p.c. wprowadza szereg rozwiązań, które mają przyspieszyć postępowanie i prowadzić do wydawania werdyktów już w I instancji. Do nowości należy zaliczyć m.in. m zasadę jednej rozprawy, możliwość składania zeznań na piśmie, sankcje za przewlekanie postępowań, szybki tryb dla przedsiębiorców, krótsze uzasadnienia wyroków, a także krótsze terminy na dokonanie określonych czynności przez sędziów.

Jak napisać pozew o zniesławienie?

Pojęcie "pozew o zniesławienie" występuje w języku potocznym, natomiast w języku prawniczym określany jest jako pozew o ochronę dóbr osobistych. Jak napisać taki pozew? Czy konieczne jest uiszczenie opłaty?

Wzór wniosku o udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie

Prawo do informacji o środowisku i sposobie jego ochrony to jedno z fundamentalnych praw przysługujących nie tylko obywatelom polskim ale także i cudzoziemcom. Zobacz jak powinien wyglądać wniosek o udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie.

Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?

Znaleźne to pewnego rodzaju nagroda za uczciwość znalazcy rzeczy, który postanowił zwrócić ją prawowitemu właścicielowi. Znaleźne wynosi 1/10 wartości rzeczy i można się go domagać po dopełnieniu określonych obowiązków.

MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł.

Rząd wycofuje się z propozycji zwiększenia opłaty za pozew o rozwód do 2000 zł. Nowe stanowisko resortu spowodowane jest negatywnymi opiniami wyrażonymi w trakcie konsultacji społecznych.

Nadchodzą potężne zmiany w procedurze cywilnej

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w procedurze cywilnej mające na celu usprawnienie funkcjonowania sądów. Na konferencji prasowej zapowiedziano m.in. wprowadzenie obowiązkowej odpowiedzi na pozew, obowiązku sporządzenia planu rozprawy, instytucję automatycznego wyłączenia sądów, możliwość własnego nagrywania rozpraw i wiele innych.

Bezczynność organu administracji

Wszystkie sprawy administracyjne powinny być załatwiane w określonych terminach. Terminy te wskazuje albo kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.) albo, w niektórych sprawach, przepisy szczególne.

Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy

Często się zdarza, że w toku postępowania sądowego nasz dłużnik sprzedaje rzecz, której jesteśmy właścicielami. Przyczyną takiego postępowania jest chęć uniknięcia odpowiedzialności. Wyobraźmy sobie też taką sytuację, że postępowanie trwa już 2 lata i sąd pierwszej instancji uznał nasze roszczenie przyznając, że jesteśmy właścicielami samochodu, w którego posiadaniu był dłużnik. W wydanym wyroku zobowiązał naszego dłużnika do zwrotu pojazdu. Dłużnik wniósł apelację i w toku postępowania sprzedał samochód.

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Często wiele osób nie ma wiedzy, że w stosunku do nich zapada orzeczenie sądowe. Dopiero, gdy otrzymają nakaz zapłaty czy to w postępowaniu nakazowym czy upominawczym dowiadują się, że są pozwanymi w jakiejś sprawie.

Skutki wniesienia i doręczenia pozwu

Wniesienie pozwu i doręczenie odpisu pozwu pozwanemu są bardzo ważnymi momentami dla postępowania. Istotnym jest, by odróżnić oba zdarzenia. Pierwsze z nich polega na złożeniu pozwu w sądzie, a drugie na doręczeniu przez sąd odpisu pozwu pozwanemu.

Pozew zbiorowy

Grupa dziesięciu poszkodowanych tym samym zdarzeniem może złożyć pozew zbiorowy. Aby sąd zajął się sprawą, dochodzone roszczenie musi być oparte na jednakowej podstawie faktycznej lub prawnej.

Pozew pracownika w związku z wypowiedzeniem umowy

Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może odwołać się do sądu pracy. Pozew powinien być jednak wniesiony w ustawowym terminie, którego nie wolno przekroczyć. Należy również dokładnie określić roszczenie.

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

W kontekście zabezpieczenia powództwa roszczenia dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Przy roszczeniach niepieniężnych wnioskodawca ma większą swobodę w określeniu sposobu zabezpieczenia.

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

Sposoby zabezpieczenia roszczeń dochodzonych powództwem zależą od ich rodzaju. Inne zasady odnoszą się do roszczeń pieniężnych, zaś inne do roszczeń niepieniężnych.

Skarga do NSA

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatruje odwołania od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Kiedy możliwe jest złożenie skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego?

Skarga do WSA

Możliwość skarżenia decyzji jak działań organów administracji do sądów administracyjnych jest stosunkowo młodym rozwiązaniem w polskim systemie prawnym. Kiedy możliwe jest wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

Naruszenie prawa procesowego i prawa materialnego jako zarzuty w apelacji

Warto przeczytać uzasadnienie wyroku sądu I instancji, który chcemy zaskarżyć, aby później prawidłowo uzasadnić zarzuty w apelacji. Zarzuty w apelacji mogą dotyczyć zarówno uchybień prawno-materialnych, jak i procesowych.

Jak zawiadomić o popełnieniu przestępstwa?

Każda osoba, która dowiedziała się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. W jaki sposób można zawiadomić te organy o popełnieniu przestępstwa?

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Jeżeli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, małżonek może żądać rozwodu. W tym celu należy przygotować pozew o rozwód i złożyć do właściwego sądu. A który sąd jest właściwy do rozpoznania takiej sprawy?

Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?

Wraz z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. W razie błędów w świadectwie pracy, pracownik może wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie.

Jak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, które powinno zostać obowiązkowo wydane przez pracodawcę zwolnionemu pracownikowi. Jakie elementy powinno zawierać, aby można było je uznać za sporządzone prawidłowo?

Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Jeżeli stałeś się ofiarą mobbingu w pracy, możesz złożyć pozew o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W pozwie musimy określić nasze żądania, uzasadnić je oraz powołać dowody popierające nasze stanowisko.

Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy?

Jeżeli zostaniemy niesłusznie zwolnieni z pracy, możemy domagać albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy. Dodatkowo, możemy żądać odszkodowania za okres pozostawania bez pracy. Aby to uczynić musimy złożyć pozew do sądu rejonowego.

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Własność gospodarstwa rolnego może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności w drodze umowy bądź orzeczenia sądowego.

Jak eksmitować uciążliwego lokatora

Sposobem na usunięcie z mieszkania lokatora, który nie chce opróżnić lokalu jest eksmisja. Kiedy można złożyć pozew? Kiedy w sprawę zostanie zaangażowany komornik? Czy rzeczy eksmitowanych mogą zostać sprzedane?

Księga wieczysta

Księga wieczysta to dokument, z którego można uzyskać podstawowe informacje na temat danej nieruchomości. Księgę wieczystą prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księga wieczysta prowadzona jest przez sądy rejonowy właściwy dla lokalizacji nieruchomości. Księgi wieczyste są jawne.

Kim jest referendarz sądowy

Instytucja referendarza sądowego została wprowadzona do sądów powszechnych na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997r o zmianie ustaw - Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o prokuraturze. Referendarz sądowy jest zatrudniony do wykonywania określonych w ustawach czynności. W zakresie powierzonych mu czynności referendarz ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Interwencja główna

Instytucja interwencji głównej polega na tym, że osoba trzecia, czyli interwenient główny występuje o rzecz lub prawo, o które toczy się już spór pomiędzy innymi osobami. Interwenient może to uczynić aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.

Na czym polega interwencja uboczna

Zasadą postępowania cywilnego jest dwustronność, co skutkuje tym, że w procesie mogą brać udział tylko dwie strony. Ustawodawca nie ograniczył jednak liczby podmiotów mogących brać udział po stronie powodowej lub pozwanej. Dlatego też w procesie możemy mieć do czynienia z instytucją interwencji ubocznej. Polega ona na braniu udziału w toczącym się postępowaniu osoby trzeciej, która przystępuje do jednej lub drugiej strony postępowania.

Kiedy sąd wydaje postanowienia

Sąd wydaje postanowienia, jeżeli Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje wydania wyroku lub nakazu zapłaty. Postanowienia są wydawane w kwestiach proceduralnych. W postępowaniu nieprocesowym wydaje się również w formie postanowień orzeczenia merytoryczne.

Postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne to czynności stron i organów egzekucyjnych podejmowane w celu przymusowej realizacji świadczenia określonego w tytule egzekucyjnym. Postępowanie egzekucyjne zmierza do zaspokojenia wierzyciela.

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające to postępowanie samodzielne, odgrywające znaczną rolę w procesie ochrony praw stron i uczestników postępowania cywilnego. Ma ono jednak charakter tymczasowy, gdyż postanowienia wydawane w jego trakcie normują sytuację prawną jedynie do czasu wydania merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie lub do czasu zmiany okoliczności, na których podstawie zostało wydane postanowienie.

Postępowanie nieprocesowe

Postępowanie nieprocesowe to tryb postępowania, w którym rozpoznawane i załatwiane są sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego wymienione bezpośrednio w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz sprawy wskazane w ustawach szczegółowych. W postępowaniu nieprocesowym nie występuje spór o prawo. Stanowi on równorzędny do procesu tryb postępowania rozpoznawczego.

Przesłanki procesowe w postępowaniu cywilnym

Przesłanki procesowe to okoliczności warunkujące dopuszczalność wszczęcia i toczenia się postępowania oraz rozstrzygnięcia sprawy, co do meritum. Przesłanki dzielimy na dodatnie i ujemne oraz na bezwzględne i względne. Postępowanie może toczyć się jedynie, gdy spełnione są przesłanki dodatnie oraz nie występuje żadna przesłanka ujemna.

Pozadowodowe sposoby dokonywania ustaleń faktycznych

Do wydania wyroku lub postanowienia konieczne jest ustalenie przez sąd podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. Co do zasady wszelkie twierdzenia sąd musi dokładnie zweryfikować. Pewna grupa faktów może stanowić trzon rozstrzygnięcia, bez ich uprzedniej weryfikacji pod względem prawdziwości.

REKLAMA