Nadzorowi nad działalnością samorządu powiatowego poświęcony jest rozdział 8 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Tam tez trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, co się dzieje gdy organy powiatu łamią przepisy prawa.
Zarząd
Skutki łamania prawa przez zarząd powiatu uregulowane są w art. 83 ust 2 przytoczonej wyżej ustawy. Opisana jest tam szczegółowa procedura jaka należy spełnić aby móc rozwiązać zarząd powiatu.
Przesłanki
Przepis określa jakie przesłanki muszą być spełnione aby można było odwołać zarząd powiatu. Ustawa określa je dość lakonicznie, jako powtarzające się naruszenie przez zarząd powiatu Konstytucji lub ustaw.
Zobacz serwis: Powiat
Wszczęcie procedury
Inicjatorem postępowania w sprawie odwołania zarządu powiatowego jest wojewoda. Oczywiście chodzi o właściwego miejscowo wojewodę.
Wojewoda, który powziął wiadomość o naruszeniu przepisów prawa przez zarząd wzywa radę powiatu do podjęcia odpowiednich kroków prawnych w celu zaprzestania tych naruszeń. Takim krokiem prawnym może być odwołanie zarządu lub starosty na „ogólnych” zasadach.
Premier
Jeżeli z zarządem nie może uporać się rada wtedy inicjatywę przejmują władze centralne. W takiej sytuacji wojewoda za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o rozwiązanie zarządu powiatu.
Ministrem odpowiedzialnym za administracje publiczna jest minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zobacz również dział: Konstytucja RP
Komisarz
W razie rozwiązania zarządu, do czasu wyboru nowego zarządu, funkcję zarządu pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.
Zobacz również serwis: Gmina
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.