Kwalifikacja wojskowa – 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Jak co roku na terenie każdego powiatu w Polsce, przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa, potocznie nazywana komisją wojskową. Przeprowadza się ją przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień i starostów, a także wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast).
REKLAMA
Kto i kiedy?
Obowiązek poddania się komisji wojskowej mają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym ukończą 19 lat. Do kwalifikacji mogą zgłosić się także ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym ukończą 24 lata, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, pod warunkiem, że ukończyli co najmniej 18 rok życia.
We wspomnianym rozporządzeniu termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej wyznaczono na dzień 15 stycznia 2018 r. Sama kwalifikacja potrwać ma od dnia 30 stycznia do dnia 27 kwietnia 2018 r.
W 2018 r. obowiązek stawienia się przed komisją wojskową będą mieli:
- mężczyźni urodzeni w 1999 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 1994 – 1998, jeżeli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 1997 – 1998, które:
- zostały uznane przez komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (otrzymały kategorie B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed końcem kwalifikacji wojskowej (a więc przed dniem 27 kwietnia 2018 r.)
- zostały uznane przez komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej (a więc złożyły wniosek przed dniem 27 kwietnia 2018 r.)
- kobiety urodzone w latach 1994 – 1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku akademickim lub szkolnym 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo są absolwentkami lub studentami szkół lub kierunków, o których mowa tutaj.
- osoby, które zgłosiły się na ochotnika i nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Na czym polega kwalifikacja wojskowa?
Obowiązek stawienia się przed komisją wojskową polega na stawieniu się przed się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień. W czasie kwalifikacji organy te urzędują w jednym lokalu.
W czasie kwalifikacji wojskowej przeprowadza się czynności związane z:
- sprawdzeniem tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- ustaleniem zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- wstępnym przeznaczeniem osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony RP, oraz przyjęciem wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej;
- założeniem lub aktualizacją ewidencji wojskowej i przetwarzaniem danych gromadzonych w tej ewidencji;
- wydaniem wojskowych dokumentów osobistych;
- przeniesieniem osób podlegających wojskowej do ochotniczych form służby wojskowej.
Komisja wojskowa ma na celu sprawdzenie w jakiej kondycji psychicznej i fizycznej jest badany, a także założenie tzw. książeczki wojskowej osobom podlegającym temu obowiązkowi oraz ochotnikom.
Powiatowa komisja lekarska może określić zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej w następujących kategoriach zdrowia:
- kategoria A - „zdolny do czynnej służby wojskowej”- badany jest zdolny do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolny do odbywania służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej;
- kategoria B -,,czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej ‘’ - badany jest czasowo niezdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej na skutek przemijającego upośledzenia ogólnego stanu zdrowia albo ostrego lub przewlekłego stanu chorobowego, które w okresie do 2 lat od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej’;
kategoria C– obecnie się jej nie stosuje. W PRL oznaczała zdolny do służby z ograniczeniami;- kategoria D - ,,niezdolny do czynnej służby wojskowej’’ - w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- kategoria E – ,,trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej’’ - zarówno w czasie pokoju jak i w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1430 z późn. zm.)
Projekt z dnia 1 września 2017 r. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat