Dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego
REKLAMA
REKLAMA
Kwota dopłaty nie może być wyższa niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia.
REKLAMA
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności.
Pomoc przyznawana jest przez organy powiatu na wniosek. Należy dołączyć do niego oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna
Pismo można złożyć w każdym czasie. W terminie 10 dni od dnia jego złożenia osoba niepełnosprawna zostaje powiadomiona o ewentualnych brakach, które powinny zostać usunięte w ciągu 30 dni. Kompletny wniosek jest rozpatrywany niezwłocznie, nie później niż w terminie siedmiodniowym. O sposobie jego rozpatrzenia wnioskodawca jest informowany w ciągu 10 kolejnych dni.
Tłumacz języka migowego bezpłatnie w urzędzie
Z usług tłumacza języka migowego bezpłatnie mogą korzystać osoby niepełnosprawne podczas załatwiania spraw w urzędzie. Aby skorzystać z usługi, należy na co najmniej 3 dni robocze przed terminem dokonywania czynności w urzędzie zgłosić do urzędu taką potrzebę. Termin ten nie dotyczy sytuacji nagłych. Organy administracji publicznej zapewniają osobom niepełnosprawnym dostęp do świadczenia usług tłumaczy PJM, SJM i SKOGN.
Zobacz również: Pomoc w urzędach dla osób niesłyszących
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat