Staż z urzędu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa prawna
REKLAMA
Staż pracy jest regulowany ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej dotyczącego szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.
Korzyści dla bezrobotnych
Oprócz wskazanych na wstępie korzyści w postaci zdobycia doświadczenia, bezrobotny uzyskuje również wynagrodzenie. Oprócz korzyści wymiernych bezrobotni uzyskują wiele korzyści pozamaterialnych. Chodzi tu o nabywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami oraz uaktywnienie zawodowe. Bezrobotny jest skierowywany na staż przez dyrektora powiatowego urzędu pracy na okres od 3 do 6 miesięcy.
Zobacz: Studia podyplomowe finansowane przez urząd pracy
Korzyści dla przedsiębiorców
Staże są popularne wśród przedsiębiorców z powodu ich opłacalności. Przedsiębiorca uzyskuje dodatkowego pracownika, nie wypłaca mu wynagrodzenia i nie jest zobowiązany do zatrudnienia stażysty.
Jak zatrudnić stażystów?
Przedsiębiorca może ubiegać się o zatrudnianie stażystów. Żeby mógł to czynić pracodawca musi spełniać takie warunki jak: nieprzeprowadzanie redukcji zatrudnienia w ostatnich 6 miesiącach, nie bycie w stanie likwidacji lub upadłości, nie posiadanie zaległości w opłacaniu składek do ZUS ani nie posiadanie zadłużenia wobec Skarbu Państwa w opłatach podatkowych oraz przedsiębiorca musi przedstawić dokładny opis proponowanego programu stażu, z uwzględnieniem umiejętności i kwalifikacji, jakie nabędą osoby bezrobotne w trakcie odbywania stażu.
Przedsiębiorca musi prowadzić staż zgodnie z opisem proponowanego programu. Zmiany w programie muszą być niezwłocznie zgłaszane do powiatowych urzędów pracy.
Składanie wniosku
REKLAMA
Pracodawca składa wniosek o zorganizowanie stażu. Wniosek ten składa się w postaci wypełnionego formularzu, dostępnego w urzędach pracy i na ich stronach internetowych. Wniosek składa się do właściwego powiatowego urzędu pracy. Oprócz wniosku składa się również szereg załączników, takich jak: kopię dokumentów poświadczającą formę prawną organizatora stażu – jest to wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego, REGON, NIP, zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami oraz zaświadczenie z ZUS o nie zaleganiu z opłatami składek (zamiennie deklarację ZUS DRA).
Kompletne wnioski wraz z załącznikami przedsiębiorca powinien składać w kancelarii urzędu pracy lub przesłać pocztą. Złożenie w inny sposób będzie skutkowało niezakwalifikowaniem do rozpoznania.
Rozpatrzenie wniosku
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku powiatowy urząd pracy podpisuje stosowną umowę z wnioskującym przedsiębiorcą.
Zobacz serwis: Zadania powiatu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat