Czy wymianę dachu należy zgłosić do starostwa

Nadzór budowlany ma prawo wstrzymać roboty związane z wymianą dachu.
Decydując się na remont domu bez zgody starostwa, narażamy się na ryzyko wstrzymania prac budowlanych. Wymiana dachu wymaga legalizacji. W tym celu należy przedłożyć wymagane dokumenty.

Czy mogą od nas żądać przywrócenia stanu poprzedniego

W praktyce taka możliwość istnieje, jednakże rzadko. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko, jeżeli nie dopełnimy formalnych wymagań w wyznaczonym terminie. Nadzór budowlany ma prawo wstrzymać roboty związane z wymianą dachu. Inwestor od momentu wstrzymania robót budowlanych ma obowiązek w ciągu 30 dni przedłożyć dokumenty tj. dotyczące inwentaryzacji wykonywanych robót budowlanych lub ekspertyzy, oceny technicznej.

Kiedy uzyskanie pozwolenia będzie niezbędne

Pozwolenie będzie niezbędne, kiedy postanowimy podczas remontu dachu, przy okazji zmienić jego kształt, dobudować dodatkowe pomieszczenia, podwyższyć dom. Bowiem, tego rodzaju roboty budowlane przekraczają zakres remontu domu, a stanowią one jego przebudowę.

Co musi zawierać wniosek o pozwolenie na remont dachu

W zgłoszeniu należy przede wszystkim określić:

- termin rozpoczęcia wykonywanych robót;
- zakres wykonywanych robót;
- rodzaj wykonywanych robót;
- sposób wykonywanych robót.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Do wniosku należy dołączyć:
- jeżeli nie ma planu miejscowego, wymagana jest decyzja o warunkach zabudowy,
- odpowiednie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Oświadczenie to jest konieczne na cele budowlane,
- cztery egzemplarze projektu budowlanego.

Pozwolenie na różnego rodzaju roboty budowlane, w tym remont dachu - będzie niezbędne, kiedy okaże się, iż budynek został wpisany do rejestru zabytków. W takiej sytuacji, dodatkowo musimy uzyskać niezbędną zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na wykonanie tychże prac przez osobę do tego uprawnioną, czyli – osoba posiadająca zezwolenie do prac przy zabytkach.

W jakim czasie należy dokonać zgłoszenia

Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza, który możemy pobrać ze strony internetowej lub z urzędu. Po uzupełnieniu formularza, w okresie 30 dni przed planowanym
terminem robót budowlanych należy dostarczyć go do starostwa, do wydziału architektoniczno-budowlanego.

Zobacz serwis: Powiat

Czy starostwo może odmówić zezwolenia na wymianę dachu

Tak, to jest możliwe, ale tylko w następujących sytuacjach:
1. roboty budowlane naruszają ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzeganego,
2. roboty budowlane naruszają przepisy prawa,
3. roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę lub przebudowę.

Należy także wskazać, iż urząd z pewnością zażąda od inwestora pozwolenia, jeżeli rodzaj, sposób lub też zakres robót budowlanych mógłby spowodować niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia ludzi.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...