Zadania publiczne w Polsce wykonuje bądź administracja rządowa bądź samorządowa. Rozkład tych zadań wynika z przepisów prawa. Konkretne ustawy przewidują czy zadanie będzie wykonywała administracja rządowa czy też samorząd terytorialny.
Administracja rządowa
Administrację rządową tworzą- administracja centralna oraz rządowa administracja terenowa.
Administrację centralną tworzą:
- Rada Ministrów- czyli premier i poszczególni ministrowie,
- oraz różnego rodzaju inspekcje podległe rządowi.
Rządową administrację terenową tworzą natomiast wojewodowie. Wojewodowie, co warto wiedzieć, wchodzą w skład administracji rządowej. Wojewoda jest bowiem przedstawicielem Rady Ministrów w województwie. Dlatego też wraz ze zmianą rządów zmieniają się wojewodowie.
Organami samorządu terytorialnego w województwie są natomiast sejmik wojewódzki oraz zarząd województwa z marszałkiem na czele.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Administracja samorządowa
Obok administracji rządowej wyróżniamy w Polsce administrację samorządową. Administrację te tworzą organy jednostek samorządu terytorialnego. W Polsce obecnie (od 1999 r) mamy trójstopniowy podział kraju. Polska bowiem dzieli się na gminy, powiaty i województwa. Każda z tych jednostek ma natomiast swoje organy.
Organami gminy są:
- rada gminy,
- wójt,/burmistrz/prezydent miasta.
Organami powiatu są:
- rada powiatu,
- zarząd powiatu, ze starostą na czele.
Organami województwa są natomiast:
- sejmik wojewódzki,
- zarząd województwa z marszałkiem na czele.
Zobacz: ABC Powiatu
Zadania powiatu
Ustawy mogą określać niektóre sprawy należące do zakresu działania powiatu jako zadania z zakresu administracji rządowej, wykonywane przez powiat.
Ustawy nakładają na powiat obowiązek wykonywania zadań z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.
Ponadto powiat może zawierać z organami administracji rządowej porozumienia w sprawie wykonywania zadań publicznych z zakresu administracji rządowej.