Zasadą jest że akty prawa miejscowego w formie uchwał wydaje rada powiatu. Jest to bowiem organ prawodawczy. Nieco inaczej rzecz się ma przy okazji przepisów porządkowych.
Przepisy porządkowe
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, rada powiatu może wydawać powiatowe przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne do ochrony życia, zdrowia lub mienia obywateli, ochrony środowiska naturalnego albo do zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, o ile przyczyny te występują na obszarze więcej niż jednej gminy.
Powiatowe przepisy porządkowe mogą przewidywać za ich naruszenie kary grzywny wymierzane w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.
Zarząd
Starosta ma wiele uprawnień związanych ze stanem klęski żywiołowej. Jednym z nich jest wydawanie przepisów porządkowych przez zarząd powiatu.
Zgodnie z art. 42 ustawy o samorządzie powiatowym powiatowe przepisy porządkowe, w przypadkach niecierpiących zwłoki, może wydać zarząd. Jak zatem widać ustawa o samorządzie terytorialnym przewiduje, że akty prawa miejscowego może stanowić zarząd. Może to się jednak odbywać wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych.
Powiatowe przepisy porządkowe, wydawane przez zarząd podlegają zatwierdzeniu na najbliższej sesji rady powiatu.
Tracą one moc w razie nieprzedłożenia ich do zatwierdzenia lub odmowy zatwierdzenia. Termin utraty mocy obowiązującej określa rada powiatu.
Zobacz: Czy powiaty mogą tworzyć porozumienia?
Przesłanie do wiadomości
Starosta przesyła przepisy porządkowe do wiadomości organom wykonawczym gmin położonych na obszarze powiatu i starostom sąsiednich powiatów następnego dnia po ich ustanowieniu.
Zobacz serwis: Powiat
Podsumowanie
Jak zatem widać zarząd powiatu nie ma kompetencji do wydawania aktów prawa miejscowego w każdym czasie. Może on to czynić tylko w sytuacjach nagłych, w wypadkach niecierpiących zwłoki.
Dodatkowo zarząd może wydawać tylko szczególny rodzaj przepisów, mianowicie przepisy porządkowe.
Trzeba tez dodać, że prawidłowość wydawania tych aktów jest kontrolowana przez radę powiatu na najbliższej sesji.