Kto może zostać starostą?
REKLAMA
REKLAMA
Zatrudnienie starosty
Zasady zatrudniania starostów zostały określone w ustawie o pracownikach samorządowych. Zgodnie z jej treścią członkowie zarządu powiatu, tj. starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu powiatu zatrudniani są na podstawie wyboru.
REKLAMA
Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne
Starosta pełni funkcję przewodniczącego zarządu powiatu. Organizuje pracę zarządu, a także starostwa powiatowego, kieruje bieżącymi sprawami powiatu oraz reprezentuje powiat na zewnątrz.
Kto może zostać starostą?
Starostą może zostać wybrana osoba, która spełnia następujące warunki:
1) jest obywatelem polskim;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych;
3) korzysta z pełni praw publicznych;
4) posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku;
5) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Zobacz również: Kiedy należy ponownie wybrać starostę?
Ustawa o samorządzie powiatowym przewiduje zakaz łączenia zakaz łączenia członkostwa w zarządzie powiatu z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego (tj. gminy lub województwa), zatrudnieniem w administracji rządowej oraz mandatem posła albo senatora.
Kto i jak wybiera starostę?
Starosta, tak jak i pozostali członkowie zarządu powiatu, wybierani są przez radę powiatu w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Starosta wybierany jest bezwzględną większością głosów, w głosowaniu tajnym.
Jeżeli rada powiatu nie wybierze zarządu we wskazanym terminie, ulegnie rozwiązaniu i przeprowadzone zostaną przedterminowe wybory.
Odwołanie starosty
Jednym z powodów odwołania starosty może być nieudzielenie zarządowi absolutorium przez radę powiatu. Z innych przyczyn, starosta może zostać odwołany jedynie na wniosek co najmniej ¼ ustawowego składu rady. Wniosek o odwołanie powinien być sporządzony w formie pisemnej i zawierać uzasadnienie odwołania.
Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Zobacz również: Sprawy urzędowe
Odwołanie starosty albo złożenie przez niego rezygnacji jest równoznaczne z odwołaniem (złożeniem rezygnacji) całego zarządu powiatu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat