Wymagane dokumenty
Osoby zainteresowane wyrejestrowaniem pojazdu z powodu udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty pojazdu powinny złożyć w Starostwie Powiatowym następujące dokumenty:
- wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
- dokument potwierdzający trwałą i zupełna utratę pojazdu,
- dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana i tablice rejestracyjne,
- dowód wniesienia opłaty,
- do wglądu dokumenty tożsamości.
W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu bądź tablic rejestracyjnych właściciel pojazdu składa w Starostwie stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.
Dokumenty sporządzone w języku obcym należy dołączyć do wniosku wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym przez tłumacza przysięgłego.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Opłaty
Wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu podlega opłacie skarbowej w wysokości 10 zł.
Osoba zainteresowana wyrejestrowaniem pojazdu powinna również uiścić opłatę na rzecz gminy wyliczoną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2002r. w sprawie wysokości opłaty będącej warunkiem wyrejestrowania pojazdu w przypadku udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności - opłata ustalana jest indywidualnie dla pojazdu.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Powtórna rejestracja
Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji za wyjątkiem pojazdu odzyskanego po kradzieży, zabytkowego, unikatowego oraz ciągnika rolniczego i przyczepy rolniczej.
Zobacz również serwis: Powiat
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym