Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
REKLAMA
REKLAMA
Kto może ubiegać się o przekształcenie
REKLAMA
O przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą ubiegać się:
- osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności,
- osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo wieczystego użytkowania,
- spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych i garaży.
Dotyczy to również osób fizycznych, będących następcami prawnymi tychże użytkowników.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Wniosek
Użytkownicy wieczyści mogą składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości do 31.12.2012 r.
We wniosku należy podać:
- imię,
- nazwisko,
- adres wnioskodawcy,
- położenie nieruchomości dołączając jednocześnie aktualny odpis z księgi wieczystej i dokument potwierdzający prawo do przedmiotowej nieruchomości,
- w przypadku nieruchomości rolnej, informacja o przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Złożenie wniosku jest bezpłatne.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Kto wydaje decyzję
Decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wydaje:
- starosta - w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, w tym również nieruchomości, w stosunku do których prawo własności Skarbu Państwa wykonują inne państwowe osoby prawne;
- wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa - odpowiednio w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego.
Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności nieruchomości z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna. Decyzja ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
Zobacz również serwis: Powiat
Koszt przekształcenia
Wysokość opłaty za przekształcenie ustalona zostaje na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, który uwzględnia w nim wartość gruntu, na którym stoi nieruchomość oraz wartość prawa użytkowania wieczystego.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje nieodpłatnie na rzecz użytkowników wieczystych lub ich następców prawnych:
- którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.;
- które uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279).
W pozostałych przypadkach przekształcenie użytkowania wieczystego jest płatne, chociaż w pewnych przypadkach może zostać przydzielona bonifikata. I tak wysokość bonifikaty dla:
- osoby fizycznej, której dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów, organ właściwy do wydania decyzji udziela, na jej wniosek, 90 % bonifikaty od opłaty za przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jeżeli nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe albo przeznaczona pod tego rodzaju zabudowę,
- osób fizycznych, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym na ich wniosek, starosta lub wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa, udzielają 50 % bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
- w odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, opłatę za przekształcenie obniża się o 50 %.
Należy nadmienić, że wójt, burmistrz, prezydent miasta oraz starosta mogą udzielić wyższej bonifikaty niż ta przewidziana w ustawie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat