Negatywne interpretacje indywidualne w zakresie obowiązku zapłaty akcyzy
Wraz z końcem 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał negatywną dla podatnika interpretację indywidualną (interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2017 r. 0111-KDIB3-3.4013.241.2017.1.JS). W rozstrzyganym stanie faktycznym spółka planowała wypożyczyć samochody od czeskiej firmy. Pojazdy te zostały zarejestrowane w Czechach i tam też miała zostać zawarta umowa najmu tychże pojazdów.
Pracownicy polskiej spółki, planujący wynająć pojazdy, mieli wjechać nimi na teren Polski i tutaj wykorzystywać je do celów służbowych. W związku z tym spółka zwróciła się z pytaniem, czy najem przez spółkę samochodów osobowych od podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium Republiki Czeskiej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce? Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS w takim przypadku, zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym dojdzie do pierwszej sprzedaży aut w naszym kraju, od której należy zapłacić akcyzę.
Obowiązek podatkowy
Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju w świetle przepisów ustawy o ruchu drogowym powstaje z dniem:
- przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju;
- nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju;
- złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.
Z kolei zgodnie z art. 100 ust. 5 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że za sprzedaż samochodu osobowego uznaje się jego użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jak wskazał Dyrektor KIS: „Tym samym z dniem użycia - wynajętych i przemieszczonych na terytorium kraju samochodów osobowych – na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej powstanie względem tych pojazdów obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, co oznacza, że wbrew stanowisku Wnioskodawcy pojazdy te w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce.”
W innej z interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 16 lutego 2018 r. (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 16.02.2018 r. 0111-KDIB3-3.4013.265.2017.1.JS) również zapadło negatywne dla podatnika rozstrzygnięcie.W tej sprawie chodziło o spółkę doradztwa podatkowego świadczącą usługi m.in. na rzecz podmiotów z Niemiec. Jej pracownicy musieli przetransportować do Polski dokumentację od klienta niemieckiego. W tym celu wynajęli w Niemczech samochód na dwa dni i przyjechali nim wraz z dokumentami do Polski. Pojazd zwrócili w polskim oddziale wypożyczalni. W związku z opisanym stanem faktycznym zadali pytanie, czy podjęte działania doprowadziły do powstania obowiązku podatkowy na gruncie podatku akcyzowego.
W powołanej interpretacji Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, przedmiotem opodatkowania w przypadku samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym jest pierwsza sprzedaż samochodu na terytorium kraju:
- wyprodukowanego na terytorium kraju,
- od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2 tego artykułu.
Zgodnie natomiast z art. 100 ust. 5 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym, za sprzedaż samochodu osobowego uznaje się jego użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji wynajęty samochód osobowy jest używany na potrzeby działalności gospodarczej i w związku z tym zostaje przemieszczony na terytorium kraju, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym z tytułu pierwszej sprzedaży samochodu osobowego na terytorium Polski.
Kontrowersyjne opodatkowanie
Umiejscowienie przepisów stanowiących podstawę rozstrzygnięcia w obu interpretacjach podatkowych wskazuje, iż odnoszą się one do opodatkowania sprzedawców pojazdów. Jednakże negatywne dla podatników interpretacje indywidualne, pokazują, że opodatkowaniu podlega także najem czy wypożyczenie samochodu, jeżeli nie został zarejestrowany w Polsce, a zostaje on wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Takie stanowisko może prowadzić w przyszłości do kolejnych sporów z organami podatkowymi.
Przy czym warto zwrócić uwagę, iż często tego rodzaju działanie podatników uzasadnione jest przyczynami ekonomicznymi, nie mając na celu unikania opodatkowania. W szczególności takie działania mogą być prowadzone przez przedsiębiorców, których siedziby zlokalizowane są w południowej części kraju.
Tomasz Wojdal - KRS Kancelaria