Obowiązek rejestracji auta w 30 dni od zakupu
REKLAMA
REKLAMA
Wszystko dzięki zmianie art. 97 kodeksu wykroczeń, którą przewiduje uchwalona w czerwcu nowelizacja ustawy – Prawo ruchu drogowym (czeka na rozpatrzenie przez Senat). Obecnie w art. 84 – 96 k.w. zostało nazwanych po imieniu kilkadziesiąt wykroczeń drogowych (m.in. nieudzielenie pomocy ofiarom wypadków, jazda bez dokumentów lub włączonych świateł), za które grożą najczęściej grzywny lub nagany.
REKLAMA
Z racji tego, że niemożliwe było precyzyjne określenie wszystkich karygodnych zachowań kierowców, w kodeksie pojawił się art. 97. Wprowadzał on możliwość nałożenia mandatu także za naruszenie innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa lub porządku w ruchu. W praktyce funkcjonariusze policji mieli często problem z zakwalifikowaniem do tej kategorii przepisów łamania części ciążących na kierowcach obowiązków. Mimo że wynikały one ewidentnie z ustawy – Prawo o ruchu drogowym, właściciele pojazdów pozostawali najczęściej bezkarni.
Zobacz również serwis: Wykroczenia
Zgodnie z nowymi zapisami karze grzywny do 3 tys. zł albo karze nagany będzie podlegał właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko wszystkim pozostałym (niż wymienione w kodeksie wykroczeń) przepisom ustawy – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie. Takiej samej odpowiedzialności będzie podlegał również każdy inny uczestnik ruchu lub osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu.
Zobacz więcej: Nieprzerejestrowanie pojazdu skończy się mandatem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat