Kto może głosować w wyborach do rad powiatu
REKLAMA
REKLAMA
Polskie prawo rozróżnia dwa rodzaje „prawa wyborczego”- czynne i bierne. Czynne prawo wyborcze czyli prawo wybierania określa kto może oddać w wyborach ważny głos. Bierne prawo wyborcze czyli prawo wybieralności określa natomiast jakie przesłanki musi spełniać kandydat ubiegający się o mandat radnego.
REKLAMA
Zobacz portal: Prawnik.pl
Czynne prawo wyborcze
Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich określa kto może brać udział w wyborach lokalnych.
Prawo wybierania czyli czynne prawo wyborcze do danej rady powiatu ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady.
Jak zatem widać są trzy wyznaczniki prawa wyborczego, nazywane cenzusami:
- obywatelstwo,
- wiek
- oraz domicyl czyli miejsce zamieszkania.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Kto nie może głosować
Ordynacja wyborcza przewiduje jednak pewne ograniczenia w wypadku czynnego prawa wyborczego. Nie każdy bowiem pełnoletni Polak, zamieszkujący na danym obszarze będzie mógł brać udział w wyborach.
Nie mają prawa wybierania osoby:
- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym;
- pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.
REKLAMA
Przewidziane przez ustawę ograniczenia wydaja się uzasadnione. Pozbawienie praw publicznych jest jednym ze środków karnych przewidzianych przez polski kodeks karny. Ten środek karny orzeka się wobec sprawców działających z pobudek zasługujących na szczególe potępienie.
Osoby ubezwłasnowolnione to osoby niezdolne do pokierowania swoim zachowaniem. O ubezwłasnowolnieniu orzeka sąd postanowieniem. Osoby wobec których nie wydano takiego postanowienia, a nie mogące pokierować swoim zachowaniem, teoretycznie mogą wziąć udział w wyborach.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Głosowanie
Osoba chcąca wziąć udział w głosowaniu musi stawić się w lokalu wyborczym. Musi mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Po okazaniu tego dokumentu zostaje je wydana karta do glosowania na której zakreśla wybranych przez siebie kandydatów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat