Jakie uprawnienia ma radny powiatu
REKLAMA
REKLAMA
Radni wybierani są w wyborach powszechnych przez mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego. Swoje obowiązki zaczyna wykonywać natomiast od chwili złożenia ślubowania.
REKLAMA
Ślubowanie
Przed objęciem swojej funkcji, radny musi złożyć ślubowanie. Ślubowanie składa się najczęściej na pierwszym posiedzeniu rady.
Radny nieobecny na pierwszej sesji rady powiatu oraz radny, który uzyskał mandat w czasie trwania kadencji, składa ślubowanie na pierwszej sesji, na której jest obecny.
Rota ślubowania ma następująca treść: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Radny może dodać do roty ślubowania sformułowanie; „Tak mi dopomóż Bóg”.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Kontakt z mieszkańcami
Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej powiatu. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców powiatu postulaty i przedstawia je organom powiatu do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.
Dlatego też radni pełnią dyżury oraz spotykają się z mieszkańcami powiatu. W ten sposób poznają problemy i bolączki lokalnej społeczności.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Dieta
Radni maja prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Wynagrodzenie to określa się mianem diety.
Na zasadach ustalonych przez radę powiatu, radnemu przysługują nie tylko diety ale również zwrot kosztów podróży służbowych. Rada powiatu przy ustalaniu wysokości diet radnych bierze pod uwagę funkcje pełnione przez radnego.
Są tez pewne ograniczenia w przyznawaniu diet. Radny może pobierać diety z tytułu członkostwa w nie więcej niż dwóch komisjach rady powiatu.
Innym ograniczeniem jest to, że dieta nie przysługuje radnemu pełniącemu odpłatnie funkcję członka zarządu w powiecie, w którym uzyskał mandat.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Zakaz łączenia
Funkcji radnego nie można łączyć z innymi funkcjami publicznymi. Radny nie może być jednocześnie:
- posłem,
- senatorem,
- wojewodą,
- wicewojewodą,
- członkiem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat