Kto kieruje pracami rady powiatu?
REKLAMA
REKLAMA
Rada powiatu może składać się z radnych w liczbie od 15 do nawet 29. Aby zapanować nad obradami takiego ciała kolegialnego potrzebna jest osoba, która sprawnie zaplanuje i poprowadzi spotkania.
REKLAMA
Przewodniczący
Przewodniczącego wybiera rada ze swojego grona. Oznacza to, że aby zostać przewodniczącym rady powiatu w pierwszej kolejności trzeba uzyskać mandat radnego.
Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Przewodniczący nie może być członkiem zarządu powiatu. Wynika to z art. 14 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Wiceprzewodniczący
Rada musi wybrać ze swego grona również wiceprzewodniczącego. Do wyboru tej osoby stosuje się analogiczne zasady jak do wyboru przewodniczącego. Też następuje to bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Wiceprzewodniczący podobnie jak przewodniczący nie może wchodzić w skład zarządu powiatu.
Rada powiatu może wybrać maksymalnie dwóch wiceprzewodniczących.
Kompetencje
Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady.
Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań wiceprzewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Odwołanie
Przewodniczący oraz jego zastępcy odwoływani są przez radę powiatu. Odwołanie przewodniczącego następuje w procedurze podobnej do powoływania na to stanowisko.
Odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady następuje na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady powiatu. W tym wypadku potrzebna jest uchwała podjęta bezwzględną ilością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby radnych. Uchwała taka zapada w głosowaniu tajnym.
Zobacz również serwis: Spawy urzędowe
Rezygnacja
Przewodniczący może również zrzec się swojego stanowiska. W takim wypadku przewodniczący składa radzie powiatu rezygnację. W przypadku rezygnacji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rada podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji zwykłą większością głosów, nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia rezygnacji. Niepodjęcie uchwały, o przyjęciu rezygnacji, w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji przez przewodniczącego jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez radę z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta uchwała.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat