Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu
REKLAMA
REKLAMA
W ramach rady powiatu działają różne komisje. Natomiast radni działają w klubach, które najczęściej są emanacją ich przynależności partyjnej. Krótko mówiąc komisje skupiają radnych znających się na jakiejś dziedzinie życia lokalnego natomiast kluby zrzeszają radnych o tej samej orientacji politycznej.
REKLAMA
Wewnętrzną organizację radę powiatu określają postanowienia statutu powiatu.
Komisje
Rada powiatu może powoływać ze swojego grona stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot ich działania oraz skład osobowy.
Komisje podlegają radzie powiatu w całym zakresie swojej działalności, przedkładają jej swoje plany pracy i sprawozdania z działalności.
Organizację wewnętrzną oraz tryb komisji powoływanych przez radę, określa statut.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Komisja rewizyjna
Szczególne miejsce wśród komisji powoływanych przez radę powiatu zajmuje komisja rewizyjna. Za pośrednictwem tej komisji rada bowiem wykonuje swoje uprawnienia kontrole względem zarządu powiatu i podległych mu jednostek.
Specyficznie określony jest również skład komisji rewizyjnej. Ustawa stanowi, że w skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego rady i jego zastępców oraz będących członkami zarządu.
Zobacz również serwis: Powiat
Kluby radnych
W ramach rady mogą funkcjonować również kluby radnych. Radni w klubie zrzeszeni są na zasadach przynależności partyjnej. Mogą zatem istnieć kluby Platformy Obywatelskiej, Kluby Prawa i Sprawiedliwości, czy kluby polskiego Stronnictwa Ludowego, jak również partii i stowarzyszeń lokalnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat