Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu?
REKLAMA
REKLAMA
Nadzór nad samorządem terytorialnym w Polsce wykonuje Prezes Rady Ministrów, właściwy wojewoda oraz regionalna izba obrachunkowa w zakresie spraw finansowych. Nadzór ten odbywa się na podstawie kryterium legalności a więc zgodności z prawem działań organów powiatu.
REKLAMA
Rozwiązanie rady
Premier jednak sam nie decyduje o rozwiązaniu rady powiatu. Organem podejmującym ostateczna decyzję w tej sprawie jest Sejm RP. Prezes Rady Ministrów jest natomiast organem, który może wnioskować o zastosowanie takiego rozwiązania. Należy dodać, że jest on jedynym organem mogącym występować z takim wnioskiem.
Do rozwiązania rady może dojść w razie powtarzającego się naruszenia przez radę powiatu Konstytucji lub ustaw. Ustawa o samorządzie powiatowym w art. 83 nie podaje innych przesłanek ani też nie doprecyzowuje tych.
Zobacz również serwis: Konstytucja
Sejm
Decyzję o rozwiązaniu rady powiatu podejmuje zawsze Sejm. Uczynić może to jednak tylko na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Rozwiązanie rady powiatu następuje w drodze uchwały.
Premier
Rozwiązanie rady równoznaczne jest z rozwiązaniem wszystkich organów powiatu. Pracami powiatu musi jednak zawsze ktoś kierować. Wyłonienie osób sprawujących wakujące funkcje należy już do premiera.
Art. 83 ustawy o samorządzie powiatowym stanowi Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej wyznacza osobę, która do czasu wyborów nowych organów powiatu pełni funkcję tych organów.
Ministrem właściwym do spraw administracji publicznej jest obecnie minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. To on może występować z wnioskiem o powołanie osoby pełniącej funkcję organów powiatów.
Zobacz serwis: Powiat
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat