Kiedy można uchylić uchwałę rady powiatu?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy prawa
REKLAMA
O możliwości uchylania uchwał rady powiatu mówi art. 78 ustawy o samorządzie powiatowym. Stanowi on mianowicie: uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia organowi nadzoru.
Organy nadzoru
Organami nadzorującymi prace powiatu są Prezes Rady Ministrów, właściwy miejscowo wojewoda oraz w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa. Tylko te organy mogą stwierdzać, w ramach nadzoru, o niezgodności uchwały z przepisami prawa.
Procedura
REKLAMA
Organ nadzoru, wszczynając postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały lub w toku tego postępowania, może wstrzymać wykonanie uchwały. Rozstrzygnięcie nadzorcze powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o dopuszczalności wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
W przypadku nieistotnego naruszenia prawa organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały, ograniczając się do wskazania, iż uchwałę wydano z naruszeniem prawa. Do spraw o stwierdzenie, że uchwałę rady powiatu wydano niezgodnie z prawem stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Zobacz: Kto prowadzi nadzór nad powiatem?
Naczelny Sąd Administracyjny
O niezgodności aktów prawa miejscowego, w tym uchwał rady powiatu, z innymi przepisami powszechnie obowiązującymi, rozstrzyga nie Trybunał Konstytucyjny a Naczelny Sąd Administracyjny.
Jednak postępowanie przed NSA nie ma charakteru nadzorczego.
Zobacz również serwis: Gmina
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat