Myśląc o prawie jazdy kategorii B większość z nas ma przed oczyma obraz samochodu osobowego, którym jeździ na co dzień lub, którym zacznie jeździć gdy dostanie prawko. Ku uciesze kierowców prawo jazdy kategorii B, za które trzeba słono zapłacić zarówno w pieniądzu jak i w czasie, uprawnia nie tylko do prowadzenia osobówek, ale także do prowadzenia samochodów dostawczych traktorów, quadów i niektórych jednośladów. Są także plany by kierowcy, z tą kategorią mogli prowadzić także trójkołowce.
Maksymalnie 3, 5 t
Głównym kryterium, które pojazd musi spełnić aby mieścić się w danej kategorii jest jego masa lub moc. W przypadku prawa jazdy kategorii B kierujący może prowadzić pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 t.
Kategoria B daje więc uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych, dostawczych i lekkich ciężarówek o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 t.
Kategoria B nie pozwala na prowadzenie lekkiego autobusu ważącego do 3,5 t
Do takich pojazdów można podpiąć lekką przyczepę, a więc taką która waży nie więcej niż 750 kg, przy czym nie trzeba spełniać dodatkowych wymagań.
Prawo jazdy w tej kategorii pozwala również na podpięcie przyczepy innej niż lekka, jednak w takim wypadku dopuszczalna masa obu pojazdów nie może przekroczyć 4,25 t. Konieczne jest jednak zaliczenie dodatkowej części egzaminu praktycznego i uzyskanie odpowiedniej adnotacji w dokumencie.
Traktory i pojazdy wolnobieżne
Prawo jazdy kategorii B uprawnia także kierującego do prowadzenia ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Do traktora lub pojazdu wolnobieżnego, tak jak w wyżej wymienionych przypadkach, można podpiąć lekką przyczepę, i nie wymaga to dodatkowych uprawnień.
Do pojazdów wolnobieżnych zaliczamy maszyny rolnicze (kombajny, sadzarki itd.), maszyny leśne, maszyny budowlane, wózki transportowe.
Jednoślady i quady
Od 2014 r. prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia motocykli z zastrzeżeniem, że ich pojemność nie przekracza 125 cm3, lub moc nie przekracza 11 kW. Warunkiem prowadzenia takich jednośladów jest jednak posiadanie prawa jazdy w kat. B przez minimum 3 lata.
Posiadając opisywaną kategorię można kierować pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, a więc:
- motorowerem;
- czterokołowcem lekkim (np. lekki quad).
Problem z czterokołowcami polega na tym, że mogą być one zarejestrowane na kilka sposób i to czy można prowadzić taki czterokołowiec mając kategorię B, zależy od formy rejestracji.
Trójkołowce także?
W sejmie aktualnie znajduje się projekt, którego jest wprowadzenie możliwości poruszania się motocyklem trójkołowym dla osób, które posiadają prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat – chodzi tu w szczególności o osoby, które ze względu na niepełnosprawność, nie mogą odbyć egzaminu prawa jazdy kategorii A.
Projekt, od dnia 20 czerwca 2017 r. znajduje się w Komisji Infrastruktury, więc trzeba czekać na decyzję Sejmu w tej sprawie.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.)