Prawo jazdy kat. B w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Kto może otrzymać prawo jazdy kat. B?
Prawo jazdy może otrzymać osoba, która:
REKLAMA
- Osiągnęła odpowiedni wiek - 18 lat,
- Uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
- Odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie,
- Zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii.
Prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku, do której orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie obowiązywania tego zakazu.
POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Procedura i dokumenty
Przed przystąpieniem do szkolenia, warto najpierw dokładnie rozejrzeć się w ofertach szkół jazdy działających w oparciu o zasady WORD. Kolejno skompletować plik dokumentów i złożyć w starostwie powiatowym w Wydziale Komunikacji bądź prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania. W przygotowanej teczce powinny znaleźć się:
- wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia;
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;
- wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm;
- zgodę rodziców - jeżeli jest wymagana;
- ewentualnie kserokopia posiadanego prawa jazdy.
Dokumenty te są podstawą, by móc wygenerować kursantowi profil kandydata na kierowcę (PKK) w systemie teleinformatycznym i nadać numer identyfikujący PKK. Dokonuje tego właściwy organ w terminie nieprzekraczającym 2 dni roboczych.
Zobacz: Prawo jazdy
REKLAMA
Po zakończeniu szkolenia w Ośrodku Szkolenia Kierowców i wniesieniu opłaty za egzamin WORD wyznacza termin egzaminu. W przypadku niewielkiej liczby zainteresowanych, możliwe są zapisy jednocześnie na egzaminy teoretyczny i praktyczny, nawet w tym samym dniu – należy jednak pamiętać, że nieukończenie części I - teoretycznej wiąże się z niemożnością podejścia do kolejnego etapu egzaminu – praktycznego i przepadkiem wniesionych pieniędzy za drugi egzamin. Terminy podejść należy zatem rozłożyć rozsądnie.
Jeśli kursant czuje się wystarczająco przygotowany i ma wymaganą wiedze z zakresu teorii i zasad ruchu drogowego, może przed rozpoczęciem szkolenia w OSK, zweryfikować umiejętności na egzaminie. Po uzyskanym wyniku pozytywnym odbywa w OSK wyłącznie część praktyczną kursu. Osoba zapisana na egzamin w WORD otrzymuje zaświadczenie, w którym zapisane są jej dane osobowe, data i godzina egzaminu oraz kategoria prawa jazdy, o którą się ubiega.
Odbiór dokumentu prawa jazdy
Prawo jazdy odbiera się w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta właściwego dla miejsca stałego zameldowania, do którego to komplet dokumentów wysyła Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego po pozytywnie zdanym egzaminie przez kursanta. Status sprawy można sprawdzać na stronie internetowej (po uprzednim podaniu numeru PESEL, imienia i nazwiska). Czas oczekiwania na odbiór prawa jazdy to 30 dni, choć w praktyce dokument jest gotowy do odebrania w ciągu 2-3 tygodni.
Wymiana prawa jazdy
Do wymiany prawa jazdy zobligowane są przede wszystkim osoby posiadające taki dokument wydany do dnia 18 stycznia 2013 r. - od 19 stycznia obowiązuje nowy wzór. Wymiana jest dokonywana na wniosek osoby zainteresowanej, własnoręcznie wypełniony, w odbiorze czy samym złożeniu wniosku wyręczyć kierowcę może jego pełnomocnik. Koniecznym jest również uiszczenie opłaty za wymianę prawa jazdy (100 zł) i opłaty ewidencyjnej (0,50 zł). Czas oczekiwania na załatwienie sprawy wynosi do 30 dni od złożenia wniosku z kompletem załączników.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz.U. 2015 poz. 155 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. poz. 217 nr 1834 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat