Zmiana danych osobowych w prawie jazdy
REKLAMA
REKLAMA
Termin na zgłoszenie
Zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami osoba posiadająca prawo jazdy ma obowiązek zawiadomić starostę o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w nim zawartych, w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Za zgłoszenie tego faktu uważa się złożenie wniosku o wydanie wtórnika dotychczasowego prawa jazdy.
REKLAMA
Gdzie złożyć wniosek?
Wtórnik, podobnie jak prawo jazdy, wydawany jest po złożeniu wniosku wraz z załącznikami. Wniosek należy złożyć w urzędzie starostwa właściwego ze względu na adres zamieszkania kierowcy.
Ponadto możliwe jest załatwienie sprawy osobiście lub przez upoważnioną do tego osobę.
Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)
Jakie dokumenty?
Osoba, która chce wymienić prawo jazdy ze względu na zmianę stanu faktycznego powinna przedstawić następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie wtórnika,
- dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej (100,50 zł),
- wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, lewy półprofil z widocznym lewym uchem,
- kserokopia posiadanego prawa jazdy,
- pełnomocnictwo – w przypadku upoważnienia innej osoby do załatwienia sprawy,
- cudzoziemiec dołącza ponadto do wniosku kserokopię karty pobytu, wizy pobytowej lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie, że studiuje w Polsce co najmniej od 6 miesięcy,
- do wglądu: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (wraz z zaświadczeniem o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy w uzasadnionych przypadkach).
Z uwagi na to, że kierowca może posiadać tylko jedno ważne prawo jazdy, wtórnik jest wydawany po zwróceniu dotychczasowego dokumentu.
Opłaty
Wysokość opłaty za wydanie wtórnika prawa jazdy wynosi 100,50 zł, na którą składa się opłata komunikacyjna oraz ewidencyjna.
Ponadto jeśli upoważnimy do załatwienia sprawy osobę obcą (nie z rodziny), za pełnomocnictwo należy uiścić opłatę skarbową w kwocie 17 zł.
Ważne: W przypadku gdy zmiana stanu faktycznego w zakresie adresu kierowcy została spowodowana zmianami administracyjnymi (np. zmiana nazwy ulicy), rada powiatu może (ale nie musi), zmniejszyć lub zwolnić z opłat za wydanie wtórnika.
Niekorzystna decyzja
W przypadku wydania decyzji odmawiającej wydania wtórnika prawa jazdy wnioskodawca może wnieść odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji, za pośrednictwem organu, który to rozstrzygnięcie wydał.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat