Kiedy należy wyrobić wtórnik prawa jazdy?
Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami osoba uprawniona do kierowania pojazdem powinna powiadomić starostę, jeśli dokument prawa jazdy:
- został utracony (zgubiony, skradziony),
- uległ zniszczeniu w stopniu powodującym nieczytelność,
- nie odpowiada stanowi faktycznemu, o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w nim zawartych (np. w przypadku uzyskania uprawnień na inny środek transportu, czy zmiany nazwiska kierowcy) – na zgłoszenie tego faktu ma 30 dni od zaistnienia zdarzenia.
Wymagane dokumenty
Na wniosek osoby uprawnionej starosta wyda wtórnik dokumentu. W celu jego uzyskania osoba ta powinna złożyć następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie wtórnika,
- dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej (100,50 zł),
- wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem,
- kserokopia posiadanego prawa jazdy (nie dotyczy to osób ubiegających się o wtórnik prawa jazdy z uwagi na utratę),
- pisemne oświadczenie o utracie dokumentu, pod rygorem odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny,
- ponadto do wglądu:
dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wraz z zaświadczeniem o zameldowaniu na pobyt stały lub pobyt czasowy w uzasadnionych wypadkach.
Gdzie złożyć wniosek?
Osoba ubiegająca się o wydanie wtórnika prawa jazdy powinna zgłosić się do urzędu starostwa właściwego ze względu na miejsce swojego zamieszkania i tam złożyć wniosek wraz z załącznikami.
Nowe prawo jazdy zostanie wydane po uprzednim unieważnieniu starego dokumentu (nie dotyczy to przypadków ubiegania się o wtórnik prawa jazdy ze względu na jego utratę).
Osoba, która po uzyskaniu wtórnika odzyskała utracone prawo jazdy, ma obowiązek zwrócić ten dokument staroście w celu jego unieważnienia.
Opłaty
Nie należy zapomnieć o opłatach i przedstawieniu dowodu uiszczenia opłat za wydanie wtórnika prawa jazdy, które wynoszą: 100 zł (opłata komunikacyjna) + 0,50 zł (opłata ewidencyjna).
Jak się odwołać?
Wydanie prawa jazdy następuje w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku wydania odmownej decyzji, stronie przysługuje wniesienie odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od jej otrzymania.