Prawo jazdy na skuter od 2013 r.

Paulina Soliwoda
rozwiń więcej
Prawo jazdy na skuter. /Fot. Fotolia / fot. Fotolia
Od 19 stycznia 2013, zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami kartę motorowerową zastąpi nowe prawo jazdy kategorii AM. Jak starać się o prawo jazdy na skuter w roku 2013 ?

Czym jest prawo jazdy kategorii AM?

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim. Pierwszy z nich jest pojazdem dwu- lub trójkołowym o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50cm3 lub silniku elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h, natomiast przykładem drugiego może być quad, gdyż jego maksymalna masa wynosi 350kg, a prędkość nie przekracza również 45km/h. Ich definicje nie ulegają zatem żadnej zmianie w świetle nowych przepisów.

Kiedy stare a kiedy nowe prawo?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 18 stycznia 2013 r., dla posiadaczy kart motorowerowych dozwolona była jazda skuterami oraz quadami zarejestrowanymi jako motorowery. Możliwość taką posiadały osoby mające ukończone 13 lat, młodsi nie mieli w ogóle takiego prawa. Po ukończeniu 18 roku życia nie były potrzebne żadne uprawnienia do kierowania tego typu pojazdami. Od 19 stycznia część pełnoletnich utraci ten przywilej, gdyż nawet do prowadzenia skutera czy lekkiego czterokołowca obowiązkowe będzie posiadanie prawa jazdy kategorii AM, bądź jakiekolwiek inne uprawnienie do kierowania np. motorem lub samochodem. Zmiana ta nie będzie dotyczyła jednak wszystkich pełnoletnich. W świetle ustawy o kierujących pojazdami, osoba, która przed 19 stycznia 2013 r. ukończyła 18 rok życia zostaje uznana za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie stosuje się także wobec niej obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnienie.

Zobacz serwis: Prawo jazdy 2013

Sytuacja trzynastolatków

Pogorszy się także sytuacja osób niepełnoletnich. Dotychczas o kartę motorowerową mogli starać się trzynastolatkowie. Od 19 stycznia 2013 r. prawo do ubiegania się o prawo jazdy kategorii AM będą miały osoby, które ukończą 14. rok życia. Wcześniej nie będzie takiej możliwości. Chcący posiadać taki dokument, zobowiązani będą do ukończenia kursu w ośrodku szkolenia kierowców, a potem zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Jak wymienić kartę?

Osoby, które przed 19 stycznia 2013 r. posiadały kartę motorowerową i dodatkowo mają od 13. do 18. ukończonego roku życia, zobowiązane są do wymiany jej na prawo jazdy kategorii AM, za stosowną opłatą. Pierwszym krokiem do uczynienia tego jest wizyta u lekarza w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Następnie trzeba się udać do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego. Obowiązkowo powinno się mieć ze sobą kartę motorowerową, zaświadczenie lekarskie, dowód uiszczenia opłaty oraz wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii AM. Okres wydania tego dokumentu trwa przeciętnie około dwóch tygodni.

Zobacz serwis: Powiat

Nowa kategoria

Ustawa wprowadza także nową pośrednią kategorię prawa jazdy pomiędzy już istniejącymi A1 i A. Będzie to kategoria A2. Zgodnie z nowelizacjami, będzie ona uprawniała do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Do jej zdobycia obligatoryjne będzie jednak ukończenie 18. roku życia, bądź posiadanie co najmniej przez dwa lata uprawnienia do kierowania małymi motocyklami kategorii A1.

Zmiany w kategorii A

Podniesieniu uległ również wiek potrzebny do uzyskania bezpośredniego dostępu do prawa jazdy kategorii A. Dotychczas wynosił on 18 lat, natomiast na mocy nowych przepisów, do tej kategorii uprawnione są osoby, które ukończyły 24. rok życia. Dodatkowo przyszli kierowcy pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, jeśli ukończą szkolenie w zakresie prawa jazdy na kategorię A, zyskają prawo do przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A2. Zyskają oni również po dwóch latach, bez konieczności dodatkowego szkolenia, możliwość przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A. Rozwiązany zostaje też problem osób, które zdały część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy kategorii A, ale nie zdały, bądź nie zdążyły zdać, egzaminu praktycznego do 19 stycznia 2013 r. Część teoretyczna  zostanie uznana jako równoważna tej części egzaminu dla kategorii A2.

Zobacz: Prawo jazdy 2013 - nowe przepisy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5. stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.)

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...