REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawo jazdy na skuter od 2013 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Soliwoda
Prawo jazdy na skuter. /Fot. Fotolia
Prawo jazdy na skuter. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 19 stycznia 2013, zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami kartę motorowerową zastąpi nowe prawo jazdy kategorii AM. Jak starać się o prawo jazdy na skuter w roku 2013 ?

Czym jest prawo jazdy kategorii AM?

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim. Pierwszy z nich jest pojazdem dwu- lub trójkołowym o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50cm3 lub silniku elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h, natomiast przykładem drugiego może być quad, gdyż jego maksymalna masa wynosi 350kg, a prędkość nie przekracza również 45km/h. Ich definicje nie ulegają zatem żadnej zmianie w świetle nowych przepisów.

REKLAMA

Kiedy stare a kiedy nowe prawo?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 18 stycznia 2013 r., dla posiadaczy kart motorowerowych dozwolona była jazda skuterami oraz quadami zarejestrowanymi jako motorowery. Możliwość taką posiadały osoby mające ukończone 13 lat, młodsi nie mieli w ogóle takiego prawa. Po ukończeniu 18 roku życia nie były potrzebne żadne uprawnienia do kierowania tego typu pojazdami. Od 19 stycznia część pełnoletnich utraci ten przywilej, gdyż nawet do prowadzenia skutera czy lekkiego czterokołowca obowiązkowe będzie posiadanie prawa jazdy kategorii AM, bądź jakiekolwiek inne uprawnienie do kierowania np. motorem lub samochodem. Zmiana ta nie będzie dotyczyła jednak wszystkich pełnoletnich. W świetle ustawy o kierujących pojazdami, osoba, która przed 19 stycznia 2013 r. ukończyła 18 rok życia zostaje uznana za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie stosuje się także wobec niej obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnienie.

Zobacz serwis: Prawo jazdy 2013

Sytuacja trzynastolatków

Pogorszy się także sytuacja osób niepełnoletnich. Dotychczas o kartę motorowerową mogli starać się trzynastolatkowie. Od 19 stycznia 2013 r. prawo do ubiegania się o prawo jazdy kategorii AM będą miały osoby, które ukończą 14. rok życia. Wcześniej nie będzie takiej możliwości. Chcący posiadać taki dokument, zobowiązani będą do ukończenia kursu w ośrodku szkolenia kierowców, a potem zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Jak wymienić kartę?

Osoby, które przed 19 stycznia 2013 r. posiadały kartę motorowerową i dodatkowo mają od 13. do 18. ukończonego roku życia, zobowiązane są do wymiany jej na prawo jazdy kategorii AM, za stosowną opłatą. Pierwszym krokiem do uczynienia tego jest wizyta u lekarza w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Następnie trzeba się udać do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego. Obowiązkowo powinno się mieć ze sobą kartę motorowerową, zaświadczenie lekarskie, dowód uiszczenia opłaty oraz wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii AM. Okres wydania tego dokumentu trwa przeciętnie około dwóch tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Powiat

Nowa kategoria

Ustawa wprowadza także nową pośrednią kategorię prawa jazdy pomiędzy już istniejącymi A1 i A. Będzie to kategoria A2. Zgodnie z nowelizacjami, będzie ona uprawniała do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Do jej zdobycia obligatoryjne będzie jednak ukończenie 18. roku życia, bądź posiadanie co najmniej przez dwa lata uprawnienia do kierowania małymi motocyklami kategorii A1.

Zmiany w kategorii A

Podniesieniu uległ również wiek potrzebny do uzyskania bezpośredniego dostępu do prawa jazdy kategorii A. Dotychczas wynosił on 18 lat, natomiast na mocy nowych przepisów, do tej kategorii uprawnione są osoby, które ukończyły 24. rok życia. Dodatkowo przyszli kierowcy pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, jeśli ukończą szkolenie w zakresie prawa jazdy na kategorię A, zyskają prawo do przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A2. Zyskają oni również po dwóch latach, bez konieczności dodatkowego szkolenia, możliwość przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A. Rozwiązany zostaje też problem osób, które zdały część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy kategorii A, ale nie zdały, bądź nie zdążyły zdać, egzaminu praktycznego do 19 stycznia 2013 r. Część teoretyczna  zostanie uznana jako równoważna tej części egzaminu dla kategorii A2.

Zobacz: Prawo jazdy 2013 - nowe przepisy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5. stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

REKLAMA

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA