REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany przy pozwoleniu na budowę

Łukasz Matys
Starosta, który otrzyma wymagane dokumenty będzie musiał sprawdzić ich poprawność i gdy twierdzi, że wszystkie z nich sporządzone są zgodnie z przepisami prawa wtedy wyda dziennik budowy inwestorowi.
Starosta, który otrzyma wymagane dokumenty będzie musiał sprawdzić ich poprawność i gdy twierdzi, że wszystkie z nich sporządzone są zgodnie z przepisami prawa wtedy wyda dziennik budowy inwestorowi.

REKLAMA

REKLAMA

Od dawna mówi się o zmianach przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Nowelizacja prawa budowlanego nie została jeszcze uchwalona ale Sejm kończy już prace nad nią. Jeżeli nic się nie zmieni niebawem czekają nas zasadnicze zmiany przy budowie.

W piątek 13.02. 2009 r. odbyło się w Sejmie trzecie czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego. Niedługo zatem mogą się zmienić procedury wymagane do rozpoczęcia budowy. Mają się one przede wszystkim uprościć.

REKLAMA

Jak jest obecnie

Obecnie pozwolenie na budowę wydawane jest przez starostę powiatowego w drodze decyzji administracyjnej. Do tej decyzji odnoszą się wszystkie postanowienia zawarte w kodeksie postępowania administracyjnego.

Więcej na temat tego jak uzyskać pozwolenie na budowę przeczytasz tutaj.

Jak ma być

Zgodnie z planowanymi zmianami inwestor ma jedynie informować starostę o chęci rozpoczęcia budowy. Do zgłoszenia będzie musiał dołączyć wszystkie dokumenty wymagane przez obecne przepisy prawa. Będzie więc trzeba dołączyć:

  • projekt budowlany,
  • decyzję o warunkach zabudowy,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
  • dowód prawa do dysponowania nieruchomością,
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej.

Starosta, który otrzyma te dokumenty będzie musiał sprawdzić ich poprawność i gdy twierdzi, że wszystkie z nich sporządzone są zgodnie z przepisami prawa wtedy wyda dziennik budowy inwestorowi. Natomiast w momencie gdy stwierdzi jakieś uchybienia formalne wtedy będzie musiał złożyć sprzeciw. Na wydanie dziennika budowy/zgłoszenie sprzeciwu starosta będzie miał 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Co to jest pozwolenie na budowę?

W wypadku gdy starosta wniesie sprzeciw wtedy inwestor będzie musiał ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę w dotychczasowej formie.

Nie każda jednak inwestycja będzie podlegała procedurze rejestracji. Niektóre nadal będą wymagały wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Tak będzie przede wszystkim w wypadku gdy budowla będzie znacząco wpływać na środowisko lub będzie wznoszona na obszarze Natura 2000.

Podsumowanie

W ocenie ekspertów proponowane przez koalicję zmiany nie wpłyną znacząco na szybkość załatwiania spraw w urzędzie. Do wniosku o rejestrację inwestycji będzie bowiem trzeba dołączyć wszystkie do tej pory wymagane dokumenty. Jak zatem się podnosi zmieni się jedynie nazwa z pozwolenia na budowę na rejestrację. Merytorycznie zaś żadne większe zmiany nie zajdą.

Zobacz serwis: Pozwolenia

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA