Dlaczego nowelizacja prawa budowlanego jest bardzo ważna?
REKLAMA
REKLAMA
19 września 2020 roku weszła w życie bardzo długo oczekiwana zmiana Ustawy Prawo budowlane (dalej zwana „ustawą”). Zmiana, a w zasadzie bardzo obszerna nowelizacja stanowi swego rodzaju wyjście naprzeciw potrzebom usprawnienia, uproszczenia i przyspieszenia procesu inwestycyjnego, a także pozwala na uporządkowanie stanu prawnego budowli zrealizowanych przed wieloma laty. Oto krótkie resume po wprowadzonych zmianach.
REKLAMA
Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!
One nie wymagają już pozwolenia na budowę
REKLAMA
Najwięcej zainteresowania wśród inwestorów znajdzie nowe brzmienie art. 29 ustawy. Wymieniono w nim enumeratywnie obiekty, których wybudowanie nie wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę, a wystarczające będzie dokonanie stosownego zgłoszenia. Wśród nich ujęto, m.in., wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, sieci odpowiedzialne za dostarczanie mediów, przydomowe oczyszczalnie ścieków czy też różnego rodzaju budynki gospodarcze.
Co więcej, w tym samym miejscu znajdziemy również wykaz obiektów, w stosunku do których nie będzie potrzebne nawet dokonanie zgłoszenia. Przywilej ten dotyczy, m.in., realizacji takich inwestycji, jak budowa wiat, altan, parkometrów, ogrodzeń do wysokości 2,2 m, a także bankomatów, paczkomatów i zbiorników wodnych.
Nowa formuła projektu budowlanego
Rewolucyjnym wręcz rozwiązaniem będzie nowa formuła projektu budowlanego. Projekt budowlany zostaje bowiem rozdzielony na:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- projekt architektoniczno-budowlany,
- projekt techniczny.
Do tej pory projekt budowlany był jednolitym dokumentem zawierającym wszystkie trzy w/w elementy. Zgodnie z nową procedurą, organ administracji architektoniczno-budowlanej najpierw zatwierdza projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę (o ile jego uzyskanie będzie wymagane dla realizacji danej inwestycji). Projekt techniczny przedkładany jest organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.
Organ nie zawsze będzie mógł uchylić decyzję
Kolejną bardzo dobrze ocenianą przez branżę zmianą jest znaczne ograniczenie sytuacji, w których organ będzie mógł uchylić decyzję po pozwoleniu na budowę. W chwili obecnej decyzję taką można uchylić praktycznie w dowolnym czasie, niezależnie od tego, kiedy zakończono budowę oraz jak długo dana budowla jest już użytkowana. Na mocy nowych przepisów nie będzie można stwierdzić nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat. W odniesieniu do decyzji o pozwoleniu na jej użytkowanie, stwierdzenie nieważności nie będzie dopuszczalne, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym stała się ostateczna. Zmiany te zapewnią spokój osobom, które ukończyły już swoje budowle, z powodzeniem je użytkują i nie będą już musiały żyć w niepewności, co do ostateczności decyzji administracyjnych wydanych w toku realizacji inwestycji.
Ułatwiony dostęp do sieci
REKLAMA
Ogromne ułatwienie czeka również inwestorów w zakresie uzyskiwania przyłącza do sieci gazowych, wodociągowych, itp. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, przedsiębiorstwo przesyłowe jest zobowiązane do wydania warunków przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych w ciągu 14 dni. W przypadku pozostałych inwestycji obowiązuje termin 30-dniowy. Przekroczenie w/w terminów spowoduje naliczenie kar (za każdy dzień zwłoki), a jednocześnie przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie będzie uprawnione do pobierania opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci, ich zmianę, aktualizację lub przeniesienie na inny podmiot.
Reasumując, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że nowe brzmienie Ustawy to pozytywna rewolucja w branży budowlanej, która – jak przewidują specjaliści – przyniesienie zdecydowanie dużo ułatwień i ulgę dla wszystkich potencjalnych inwestorów budowlanych.
Jan Delmanowski – radca prawny, Kancelaria Prawna Biznes na Plus
Polecamy serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat