Zgłoszenie budowy obiektu nie wymagającego pozwolenia na budowę
REKLAMA
REKLAMA
Co podajemy w zgłoszeniu
REKLAMA
W zgłoszeniu należy podać:
- dane identyfikacyjne inwestora (imię i nazwisko lub nazwę instytucji oraz adres) oraz pełnomocnika jeżeli działa w jego imieniu,
- nazwę i rodzaj obiektu bądź robót budowlanych, zgodnie z katalogiem zawartym w art. 29 ustawy Prawo budowlane, oraz adres inwestycji i oznaczenie geodezyjne terenu - nazwę obrębu, numer arkusza mapy, numer działki,
- przewidywany termin rozpoczęcia budowy obiektu lub wykonania robót budowlanych.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Co dołączamy do zgłoszenia
Do zgłoszenia budowy obiektu lub robót budowlanych należy dołączyć:
- oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- odpowiednie szkice i rysunki, wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami, sprawdzeniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi, dotyczącymi np.: dostawy lub odbioru mediów.
Do zgłoszenia budowy: przyłączy, instalacji zbiornikowych na gaz płynny oraz obiektów małej architektury w miejscach publicznych, należy załączyć:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane wraz z: zaświadczeniem o przynależności projektantów (oraz sprawdzających) do właściwej izby samorządu zawodowego z określonym terminem ważności aktualne na dzień opracowania projektu oraz oświadczeniem projektanta o sporządzeniu projektu zagospodarowania terenu, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
W przypadku budowy wyżej wymienionych instalacji zbiornikowych na gaz płynny, projekt zagospodarowania terenu należy dodatkowo uzgodnić pod względem zabezpieczenia przeciwpożarowego.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Przystąpienie do robót
Do wykonania robót objętych zgłoszeniem można przystąpić jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji, ale nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia.
Obowiązek uzyskania pozwolenia
Organ może nałożyć w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie obiektu budowlanego i robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia:
- jeżeli realizacja narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy,
- o jeżeli może spowodować niedopuszczalne:
- zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
- pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,
- pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,
- wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich
Zobacz: Czym zajmuje się starosta
Tryb odwoławczy
W przypadku wydania decyzji nakładającej obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę lub wnoszącej sprzeciw w sprawie zamiaru wykonywania robót objętych zgłoszeniem, stronie przysługuje odwołanie od decyzji w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia do Wojewody za pośrednictwem Starosty Powiatu.
Zobacz również serwis: Powiat
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat