W systemie źródeł prawa w Polsce wyróżniamy oprócz Konstytucji RP, umów międzynarodowych, ustaw i rozporządzeń również akty prawa miejscowego. Są to przepisy prawa wydawane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Każda jednostka samorządu terytorialnego, w tym również powiat, wydają akty prawne, które obowiązują na ich terenie.
Tylko na podstawie ustaw
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawach rada powiatu stanowi akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze powiatu.
Jak zatem widać organem stanowiącym prawo na obszarze powiatu jest rada powiatu. Druga ważną informacją jest to, że akty stanowione przez radę powiatu mogą być wydawane na podstawie delegacji ustawowej i w jej granicach. Trzecia ważna rzecz to to, że stanowione przez radę powiatu akty prawne obowiązują tylko na terenie tego powiatu.
Zobacz: ABC Powiatu
W jakich sprawach
Akty prawa miejscowego stanowione są w szczególności w sprawach:
- wymagających uregulowania w statucie,
- porządkowych,
- szczególnego trybu zarządzania mieniem powiatu,
- zasad i trybu korzystania z powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Tryb uchwalania
Akty prawa miejscowego powiatu stanowi rada powiatu w formie uchwały. Ustawa upoważniająca do wydania aktu prawa miejscowego może przewidywać również inna niż uchwała rady powiatu formę. Zasadą jest jednak to, że akty prawa miejscowego mają postać uchwały.
Uchwały rady powiatu zapadają co do zasady zwykłą większością głosów. Przepisy ustaw mogą jednak stanowić inaczej w tym zakresie.
Akty prawa miejscowego podpisuje niezwłocznie po ich uchwaleniu przewodniczący rady powiatu i kieruje do publikacji.
Zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego oraz wydawania wojewódzkiego dziennika urzędowego określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718 i z 2001 r. Nr 46, poz. 499).