Akty prawa miejscowego stanowione przez powiat
REKLAMA
REKLAMA
Pojęcie aktu prawa miejscowego
REKLAMA
Akt prawa miejscowego to podustawowe źródło prawa. Obowiązuje on powszechnie na obszarze działania organów, które go ustanowiły. Stanowiony jest na podstawie i w granicach ustawy. Musi zostać ogłoszony.
Akt prawa miejscowego zajmuje pozycje zależną, gdyż normy wyższego rzędu określają przede wszystkim przesłanki ich tworzenia, ich przedmiot oraz sposób regulacji prawnej.
Podstawą prawną stanowienia aktów prawa miejscowego jest upoważnienie zawarte w ustawie.
Zasięg terytorialny aktu prawa miejscowego wydanego przez powiat
Terytorialny zasięg działania aktów prawa miejscowego nie może przekraczać granic powiatu, na którego obszarze został wydany. Może on natomiast obowiązywać tylko na części jego terytorium.
Zobacz także: Samorząd powiatowy
Stanowione na podstawie i w granicach
Rada powiatu stanowi akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze powiatu na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawach. Sformułowanie to oznacza, że akty prawa miejscowego muszą być stanowione na podstawie wyraźnego upoważnienia zawartego w ustawie.
Każde upoważnienie ustawowe powinno wskazywać przede wszystkim organ administracji publicznej właściwy do wydania danego aktu normatywnego w określonej przedmiotowo dziedzinie.
Upoważnienie do wydania aktu prawa miejscowego może być zawarte zarówno w ustawie o samorządzie powiatowym, jak i w innych ustawach lub aktach normatywnych o równorzędnej z ustawami pozycji bądź nadrzędnych wobec ustaw.
Zobacz również serwis: Powiat
Rodzaje powiatowych aktów prawa miejscowego
W zależności od przyjętego kryterium można wyróżnić w szczególności następujące rodzaje powiatowych aktów prawa miejscowego:
- akty wykonawcze wydawane na podstawie przepisów ustaw szczególnych;
- akty wydawane na podstawie klauzuli generalnej;
- akty wydawane przez radę powiatu;
- akty wydawane przez zarząd powiatu;
- lokalne przepisy wykonawcze do ustaw;
- akty ustrojowo – organizacyjne;
- przepisy porządkowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat