Czym zajmuje się regionalna izba obrachunkowa?
REKLAMA
REKLAMA
Funkcjonowanie regionalnych izb obrachunkowych w Polsce reguluje ustawa z 7 października 1992 o regionalnych izbach obrachunkowych. W niniejszym artykule zostaną omówione uprawnienia izby obrachunkowej względem organów samorządu powiatowego.
REKLAMA
Wniosek o udzielenie absolutorium
Rada powiatu jest nie tylko organem stanowiącym w powiecie ale również organem kontrolnym. Oznacza to, że kontroluje ona działanie zarządu powiatu. Uprawnienia kontrolne widać w szczególności na przykładzie wniosku o udzielenie absolutorium.
Warto jednak wiedzieć, że wniosek taki musi być zawsze zaopiniowany przez regionalną izbę obrachunkowa. Wynika to z art. 16 ust. 3 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Stanowi on: Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.
Gospodarka finansowa
Ustawa o samorządzie powiatowym reguluje szczegółowo zasady dysponowania mieniem należącym do powiatu. Poświęcony jest temu rozdział 6 ustawy. Kontrolę gospodarki finansowej powiatu, a więc zasad dysponowania i rozporządzania mieniem, sprawuje właśnie regionalna izba obrachunkowa.
Zobacz również serwis: Podatki
Kontrola uchwał
Regionalna izba obrachunkowa kontroluje również uchwały rady powiatu. Zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym starosta przedkłada regionalnej izbie obrachunkowej uchwałę budżetową, uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu oraz inne uchwały objęte zakresem nadzoru izby.
Izba natomiast w ramach swoich uprawnień nadzorczych może uchylić uchwały niezgodne z prawem.
Zobacz również serwis: Gmina
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat