Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r.: dla kogo, kiedy wniosek, wysokość

REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych przysługujących po spełnieniu określonych kryteriów. Zasiłek ten szczegółowo został opisany w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest, by częściowo wspomóc pokrycie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przyznawany jest niezależnie od dochodów w rodzinie. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas nieokreślony. Chyba, że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane zostało na czas określony. W takich przypadkach, prawo do zasiłku przyznawane jest na czas określony, do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnym dzieciom;
- osobom niepełnosprawnym (powyżej 16 roku życia) z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobom niepełnosprawnym z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w przypadku, gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
- osobom powyżej 75 roku życia.
Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
W przypadku wyżej wymienionych osób, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje w momencie, gdy dana osoba jest umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Nie będzie także przysługiwać wyżej wymienionym osobom, gdy członkom rodziny będą przysługiwać lub przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. Należy także pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje w przypadku pobierania dodatku pielęgnacyjnego.
REKLAMA
A co w przypadku, gdy dana osoba będzie pobierała jednocześnie dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny? Osobie, której przyznano dodatek pielęgnacyjny za okres, za który wypłacono zasiłek pielęgnacyjny, ZUS lub inny organ emerytalny lub rentowy, który przyznał dodatek pielęgnacyjny, wypłaci emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego i przekaże tę kwotę na rachunek bankowy organu właściwego. Przekazanie kwoty odpowiadającej wysokości zasiłku pielęgnacyjnego zostanie uznane za zwrot świadczeń nienależnie pobranych.
Należy pamiętać o tym, by niezwłocznie powiadomić gminny organ właściwy wypłacający zasiłek pielęgnacyjny o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, w tym również o przypadku wyjazdu osoby uprawnionej lub członka rodziny tej osoby poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
Weryfikacja wysokości zasiłku pielęgnacyjnego
Zasiłek pielęgnacyjny – zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych – podlega co trzy lata weryfikacji. Weryfikacja ta uwzględnia wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin., który bada, a następnie przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego ostatni raz była weryfikowana w 2024 r. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna, wysokość zasiłku pielęgnacyjnego pozostała na niezmienionym poziomie. Zasiłek pielęgnacyjny w dalszym ciągu wynosi zatem 215,84 zł.
Zasiłek pielęgnacyjny: kiedy wniosek
REKLAMA
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny najlepiej złożyć jak najszybciej. By go otrzymać, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Złożenie wniosku w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, prawo do zasiłku ustalane jest od miesiąca, w którym wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności został złożony. Osoby, które złożą wniosek o zasiłek pielęgnacyjny po tym terminie, będą miały prawo do zasiłku pielęgnacyjnego począwszy od miesiąca, w którym złożyły wniosek o ustalenie prawa do tego zasiłku.
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można go także złożyć w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie tym jednostkom została przekazana realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie. Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego można także złożyć drogą elektorniczną poprzez portal Emp@tia oraz przez ePuap. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument potwierdzający wiek dziecka oraz orzeczenie o niepełnosprawności, o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowany stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty jej powstania. Osoby powyżej 75 roku życia nie muszą dołączać do wniosku powyższych dokumentów.
Należy pamiętać o tym, by informować organ odpowiedzialny za wypłatę zasiłku o każdej zmianie, która ma wpływ na prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Także o wyjeździe poza granice kraju.
Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 323; ost. zm. Dz. U. z 2024 r., poz. 1615)
Rozporządzenie Rady Ministrów z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA